DĚTI

Dětský chrup - problémy s ústní hygienou u děti

Image - Article Hero - Dětský chrup - problémy s ústní hygienou u děti article banner
SDÍLEJTE

Kdy se objeví mléčné zuby?

Mléčné zuby se začínají tvořit ještě před narozením. První neboli mléčné zuby se prořezávají dásněmi už od věku čtyř měsíců. Všech 20 prvních zubů se obvykle objeví do tří let. Tempo a pořadí jejich prořezání se ale liší. Kolem šesti let se začínají objevovat stálé zuby. Tento proces pokračuje přibližně do věku 21 let.

Preventivní opatření pro dobrou ústní hygienu

Abyste si pomohli zajistit zdraví ústní dutiny a celoživotní dobré návyky v ústní hygieně, řiďte se těmito klíčovými preventivními opatření:

 • Omezte příjem cukru, což pomáhá předcházet vzniku zubního kazu.

 • Zajistěte, aby vaše děti přijímaly dostatek fluoridu, a to buď v pitné vodě, nebo při ošetření v zubní ordinaci, což posílí zubní sklovinu a zabrání vzniku zubního kazu. Je možné i užívat fluoridové doplňky v oblastech, kde pitná voda není optimálně fluorovaná. Nezapomeňte se svého zubního lékaře zeptat, které doplňky stravy máte užívat, abyste zjistili, zda jsou potřebné.

 • Zvažte použití zubních tmelů. Zubní tmely poskytují další vrstvu ochrany proti vzniku zubního kazu. Vyrábějí se z plastu a na zuby je aplikuje zubní lékař.

 • Naučte děti, aby si pravidelně a správně čistily zuby a používaly zubní nit. Zkuste přijít na způsob, který z čištění zubů a používání zubní nitě udělá zábavu, abyste tak u dítěte podpořili návyky na správnou ústní hygienu.

Problémy s mléčnými zuby

 • Zubní kaz z kojenecké lahve: Abyste se tomuto běžnému problému vyhnuli, otřete dítěti po krmení dásně gázou nebo čistou žínkou a vodou. Jakmile dítěti začnou růst zuby, každý den je čistěte zubním kartáčkem a fluoridovou zubní pastou v množství o velikosti hrášku. Nezapomeňte také dítě ukládat do postele s lahví vody, nikoliv mléka nebo džusu.

 • Cucání palce: Obecným termínem pro různé sací návyky u dětí je „nonnutritivní sání.“ Patří sem cucání palce nebo jiného prstu a používání dudlíku. Většina současných dětských lékařů souhlasí s tím, že tyto návyky mají důležitou formující a výživovou funkci a měly by se přinejmenším po několik prvních let života (přibližně do věku čtyř let) ignorovat. Existuje však všeobecná shoda, že cucání palce by mělo skončit, než se začnou objevovat stálé zuby. O návyku vašeho dítěte cucat si palec se poraďte se svým zubním lékařem.

 • Bílé skvrnky na zubech: Jakmile se objeví první zub, obvykle kolem šesti měsíců věku, začněte svému dítěti denně čistit zuby a domluvte si prohlídku u zubního lékaře.

Problémy s ústní hygienou u batolat

 • Strach ze zubního lékaře: Nechte dítě, aby vám během vyšetření sedělo na klíně, a cítilo se tak pohodlněji.

 • Obtíže při vytváření pravidelného návyku na ústní hygienu: Zkuste zapojit celou rodinu a buďte vzorem. Například si čistěte zuby s dítětem každý den ve stejnou dobu, aby si začalo vytvářet dobré návyky.

 • Skvrny od antibiotik: Před předepsáním jakéhokoliv léku se poraďte s dětským lékařem.

Problémy s ústní hygienou u školáků

 • Láska ke sladkostem: Snažte se dávat svým dětem zdravé svačinky, jako jsou zelenina, jogurt nebo sýr.

 • Skvrny od antibiotik: Před předepsáním jakéhokoliv léku se poraďte s dětským lékařem.

 • Poranění zubů při sportu: Nabádejte děti, aby během sportu nosily chránič na zuby a chránily si tak zuby před případnými úrazy.

Problémy s ústní hygienou u dospívajících

 • Rovnátka: Ujistěte se, že si dospívající kolem rovnátek dobře čistí zuby a používá k odstranění všech zbytků jídla ortodontickou zubní nit se zavaděčem.