DĚTI

Jak čistit dětské zuby?

Image - Article Hero -Jak čistit dětské zuby? article banner
SDÍLEJTE

Nikdy není příliš brzy na to začít dětem vštěpovat správné návyky v ústní hygieně. Je samozřejmě na rodičích, aby udělali „první krok“. Zásadní je najít vhodné způsoby, jak dětem ukázat správné návyky v ústní hygieně, a vše s nimi pečlivě procvičovat. Čím dříve se dítě začne o své vlastní zoubky starat, tím bude šťastnější a zdravější. (A vy samozřejmě také.) Přínos pro celý jejich další život je nezměrný.

Žádný strach, nejste v tom sami.

Pokud se domníváte, že naučit děti správné ústní hygieně není snadné, jste ve správné společnosti. Zubní kaz je jedním z nejčastějších dětských onemocnění. Studie potvrzují, že téměř 50 % dětí mezi šesti a osmi lety věku už mělo alespoň jeden zubní kaz.1 To je jen několik důvodů, proč je tak důležité pomoci dětem pochopit hned od začátku, že dodržovat správné návyky v ústní hygieně je opravdu moudré.

Jak správně čistit dětské zuby

Informací lze najít opravdu mnoho, ale tyto základy jsou dobrým začátkem.

  • Po krmení předcházejte tvorbě bakterií zubního plaku tak, že miminku jemně očistíte dásně vlhkým hadříkem. Používejte však pouze vodu, ne zubní pastu.

  • Neukládejte děti do postýlky s lahví kojeneckého mléka nebo džusu, které obsahují cukr.

  • Až dětem kolem 4. až 6. měsíce začnou růst zuby, začněte je zvykat na jejich čištění. Nejlepší je zubní kartáček s extra měkkými vlákny a zubní pasta bez fluoridu v množství o velikosti zrnka hrachu.

  • I malé děti mohou trpět zánětem dásní či zubními kazy. Proto je dobré brzy zajít k dětskému zubnímu lékaři – měli byste se řídit pravidlem „první návštěva do prvních narozenin“.

Péče o zuby u batolat

Trik spočívá v tom, abyste z čištění zubů udělali pro děti zábavu a šli dětem příkladem. Když si všichni čistí zuby společně, stane se z toho rodinný rituál, na který se děti těší.

  • Kolem dvou let věku dítěte můžete začít používat pastu s fluoridem – ale pozor, ať ji děti nepolykají. Chcete děti naučit, jak dlouho si mají čistit zuby? Zkuste jim dvě minuty zpívat jejich oblíbenou písničku.

  • Na elektrických zubních kartáčcích Oral-B® také najdete řadu oblíbených animovaných postaviček. Nyní se mohou děti při čištění zubů bavit se svými hrdiny od společností Disney® a Pixar®.

  • Obvykle do tří nebo čtyř let věku dítěte se už objeví všech 20 mléčných zubů. Trvalý, „dospělý“ chrup se začíná objevovat kolem šesti let a může růst až do puberty.

  • Pokud se vaši nejmenší zubního lékaře bojí, můžete je uklidnit tím, že vám budou při vyšetření sedět na klíně.

Starší děti a zdraví ústní dutiny

Čím jsou děti starší, tím chtějí být nezávislejší. Součástí dospívání je i převzetí odpovědnosti za péči o chrup, aniž by jim rodiče museli cokoliv připomínat. Zdůrazněte věci, které jsou pro ně důležité: chtějí dobře vypadat před ostatními, chtějí se usmívat na selfie a nechtějí trávit volný čas v křesle u zubního lékaře.

Správnou délku čištění zubů můžete děti také učit pomocí aplikace Disney Magic Timer.

Další velkou výzvou jsou pro děti sladkosti a sladké nápoje. Se zdravější svačinou budou zdravější nejen jejich zuby. Pokud vaše děti dělají nějaký sport, může chránič v ústech dětské zuby ochránit před zraněním a zajistí, že budou i po zbytek života dobře vypadat.

Důležité je také naučit děti používat zubní nit. Zubního lékaře se můžete také zeptat na nejrůznější fluoridové a jiné kúry pro další ochranu před zubním kazem.

1 NIH.gov: Oral Health in America: A Report of the Surgeon General