Elektrické zubní kartáčky Oral-B

Elektrický nebo manuální zubní kartáček?

Image - Article Hero - Elektrický nebo manuální zubní kartáček? article banner
SDÍLEJTE

Elektrický nebo manuální zubní kartáček

Zajímalo by vás, jestli je moderní elektrický zubní kartáček na plakátu u vašeho zubního lékaře opravdu lepší než běžné zubní kartáčky? A co zubní kartáček na baterie? Jak se od sebe tyto různé zubní kartáčky liší?

Kromě například techniky, frekvence a doby čištění zubů záleží podle expertů při odstraňování zubního plaku také přímo na typu zubního kartáčku, který používáte.1 Abyste se mohli správně rozhodnout, který zubní kartáček je pro vás ten nejlepší, je dobré přesně vědět, jaké typy jsou dostupné a jak se od sebe liší.

Poznejte tři druhy zubních kartáčků

Na trhu jsou tři druhy zubních kartáčků: akumulátorové (včetně sonických), běžné manuální a bateriové.

 • Akumulátorový zubní kartáček: Akumulátorový zubní kartáček, kterému se také říká „elektrický“, zapojíte do zásuvky ve zdi, aby se dobil. Ponecháváte si rukojeť a každé tři měsíce měníte pouze kartáčkovou hlavu. Tyto zubní kartáčky se mezi sebou liší typem používané technologie čištění, jako je například oscilačně-rotační (3D technologie čištění) nebo sonická technologie.

 • Běžný manuální zubní kartáček: Běžné manuální zubní kartáčky jsou naopak základní zubní kartáčky, na které jste pravděpodobně zvyklí. Mají umělohmotnou rukojeť a různý design vláken. Jedná se o nejběžnější typ zubního kartáčku, který nepotřebuje žádný zdroj energie.

 • Bateriový zubní kartáček: Pokud má někdo rád zubní kartáček s pohonem, ale dobíjení elektrického zubního kartáčku ho unavuje, může zvolit bateriový zubní kartáček. Tyto zubní kartáčky používají baterie AA, a proto se jim často také říká akumulátorové zubní kartáčky. Podobají se sice běžným manuálním zubním kartáčkům, ale díky vibracím zajišťují efektivnější čištění.

Hodnocení technologie a funkcí

Akumulátorový zubní kartáček: Elektrické zubní kartáčky obvykle používají moderní technologie a funkce a zajišťují v ústní hygieně řadu výhod. Některé vaše návyky v čištění zubů dokonce zlepší. Mezi jejich nejmodernější funkce patří:

 • Nejrůznější režimy čištění se specializací na citlivé zuby, bělení zubů nebo masáž dásní

 • Senzory tlaku, které vás upozorní, pokud při čištění příliš tlačíte

 • Časovače, které vám pomohou sledovat, jak dlouho si každý kvadrant ústní dutiny čistíte

 • Digitální upomínky na výměnu kartáčkové hlavy

 • Oscilačně-rotační technologie nebo sonická technologie

 • Více různých vyměnitelných kartáčkových hlav, takže si můžete vybrat design vláken, který preferujete

Většina elektrických zubních kartáčků nabízí i další funkce, které zvyšují pohodlí uživatele, například různé držáky na kartáčkové hlavy či samotné kartáčky, úložní jednotky do koupelen nebo cestovní nabíječky.

Běžný manuální zubní kartáček: Ačkoli běžné zubní kartáčky neposkytují zdaleka takové výhody a možnosti jako zubní kartáčky akumulátorové, technologie jejich hlav, vláken a rukojetí může být velmi pokroková, například:

 • vzájemně se křížící, extra-dlouhá vlákna nebo vlákna různých délek

 • hlazená nebo kulatá zakončení vláken

 • strukturovaná vlákna

 • lešticí vložky pro bělení zubů

 • ergonomicky tvarované rukojeti se speciálními úchopy

 • zkosené či zahnuté kartáčkové hlavy

 • stimulátory dásní

 • povrch pro čištění jazyka

Bateriový zubní kartáček: Tyto zubní kartáčky jsou sice dost podobné běžným manuálním zubním kartáčkům, vytvářejí ale také vibrace, čímž zajišťují efektivnější čištění. Kromě funkcí manuálních zubních kartáčků nabízí také:

 • zabudované baterie AA, které lze u některých modelů měnit

 • tlačítka zapnutí vypnutí „On/Off“ nebo „+/-“ na rukojeti

 • vlákna nebo dělené kartáčkové hlavy speciálně navržené pro pulzace a vibrace

Úprava techniky čištění zubů

Správná technika čištění zubů je u různých druhů zubních kartáčků jiná. Běžné manuální i bateriové zubní kartáčky potřebují, abyste hlavní pohyb při čištění zubů vykonávali vy, a pohybovali přitom zubním kartáčkem dopředu a dozadu po všech stranách zubů a dásní. Akumulátorové zubní kartáčky naopak vykonávají čištění samy, vy je pouze po všech plochách posunujete. Řada lidí považuje tento způsob čištění zubů za jednodušší, jakmile si na něj zvyknou.

Hodnota elektrického zubního kartáčku

Akumulátorové zubní kartáčky bývají dražší než bateriové a běžné manuální zubní kartáčky, ale najdete je již od 535 Kč. Nezapomínejte, že přinášejí více zdravotních výhod a funkcí. Běžné manuální zubní kartáčky jsou nejlevnější a často se prodávají v baleních po více kusech. Bateriové zubní kartáčky nebývají většinou o moc dražší než běžné manuální zubní kartáčky.

Vyzkoušejte si elektrický zubní kartáček.

Je pochopitelné, že si chcete akumulátorový zubní kartáček nejdříve vyzkoušet, než si nějaký s pokrokovými funkcemi koupíte. Nejlepší doporučení vám poskytne váš zubní lékař, ale vybrat si můžete i nějaký cenově dostupný základní model. Takový zubní kartáček je ideální pro každého, koho elektrický zubní kartáček zajímá, ale chce si nejdřív všechno vyzkoušet.

Zdroje

1Egelberg J. and Claffey N. In: Proceedings of the European Workshop on Mechanical Plaque Control. Quintessence Books. 1998; 169 - 172