ZUBNÍ KAZ

Zubní kaz a jeho příznaky, příčiny a léčba

SDÍLEJTE

Zubní kaz vzniká změknutím zubní skloviny, které způsobují kyseliny. Tyto kyseliny se tvoří, když bakterie zubního plaku rozkládají cukr přítomný v ústech.

Co je příčinou zubních kazů?

Zubní kaz vzniká, když se mezi zuby usadí zbytky potravin obsahujících cukry, které se zubním kartáčkem nebo zubní nití nepodaří zcela odstranit. Bakterie zubního plaku vytvářejí jako vedlejší produkt kyseliny, které rozleptávají zubní sklovinu a v zubech postupně vytvářejí otvory. Ty nazýváme zubními kazy. Bez ošetření se tyto otvory postupně zvětšují a mohou dokonce zničit celý zub.

Hlavními příčinami vzniku zubního kazu jsou sladká a lepivá jídla a nápoje. Čím více cukru konzumujete, tím více se v ústech vytváří kyselin, které pak vedou ke vzniku zubního kazu. Cukr ve spojení se zubním plakem oslabuje zubní sklovinu a zuby jsou pak náchylnější ke vzniku zubního kazu. Pokaždé, když si dáte něco sladkého, jsou vaše zuby dalších 20 minut ohrožené poškozením kyselinami. Je velmi důležité, abyste rozuměli příčinám vzniku zubních kazů, protože jen tak se můžete naučit správně pečovat o své zuby a starat se o své zdraví. 

Příznaky zubního kazu

Nejběžnější a nejúčinnější léčbou zubního kazu je výplň, která brání dalšímu zvětšování zubního kazu. Jestliže pociťujete jakékoliv příznaky zubního kazu, je velmi důležité, abyste co nejdříve navštívili svého zubního lékaře a příslušný zub si nechali ošetřit.

Před vznikem zubního kazu se můžete chránit také používáním produktů obsahujících fluorid. Fluorid proniká na oslabená místa a pomáhá je posilovat, aby zde nevznikly kazy.

Zubní kaz a jeho pùíznaky, příčiny a léčba

Jak ošetřovat zubní kazy a předcházet jejich vzniku

Nejrychlejší formou ošetření je návštěva zubního lékaře, který zubní kaz odvrtá a zub vyplní.

Chcete-li vzniku zubních kazů předcházet, můžete přijmout určitá opatření, abyste své zuby posílili:

1. Vyhýbejte se sladkým jídlům a nápojům, které poskytují výživu bakteriím v ústech.

2. Pravidelně si čistěte zuby fluoridovou zubní pastou. Fluorid pomáhá předcházet vzniku zubních kazů, protože zpomaluje proces narušování zubní skloviny a urychluje remineralizaci. Nově vytvořená sklovina je pevnější a odolnější vůči působení kyselin. 3. Každodenní používání zubní nitě pomáhá odstraňovat zubní plak a zbytky jídla z mezer mezi zuby, do kterých zubní kartáček nepronikne. Podporuje proto zdraví zubů a dásní. 

Jak chránit před zubním kazem děti

Prevence vzniku zubních kazů u dětí začíná tím, že děti naučíte, jak si správně čistit zuby a starat se o chrup už od útlého věku.

1. Zeptejte se svého zubního lékaře, kdy mají vaše děti začít používat fluoridovou zubní pastu.

2. Navštěvujte s dětmi zubního lékaře každých šest měsíců.

3. Dbejte na to, aby si vaše dítě čistilo zuby dvakrát denně po dobu alespoň dvou minut. Zvláštní pozornost je třeba věnovat zadním zubům, kde se hromadí nejvíce zubního plaku.

4. Jakmile se dětem začnou zoubky vzájemně dotýkat, naučte je používat každý den zubní nit.

Při zubním plaku a zubním kameni jsou pro zdravější ústní dutinu nejdůležitější správné návyky při ústní hygieně.