ZUBNÍ KAZ

Jak poznat zubní kaz?

Image - Article Hero - Jak poznat zubní kaz? article banner
SDÍLEJTE

Slýcháte o nich u zubního lékaře a možná už jste jeden nebo dva měli. Ale víte, co to vlastně zubní kaz je? Vznik zubního kazu: Zubní plak a zubní kaz

Jednou z hlavních příčin zubního kazu je zubní plak, bezbarvá, lepkavá vrstva bakterií, která se neustále tvoří na zubech. Každý den si čistíme zuby a používáme zubní nit právě proto, abychom zubní plak odstranili. Bakterie zubního plaku totiž reagují s cukry z jídla a produkují kyseliny, které napadají a oslabují zubní sklovinu, tj. tvrdou ochrannou vnější vrstvu zubů. Zub s narušenou zubní sklovinou zůstává nechráněný, takže u něj snáze vzniká zubní kaz.

Zubní kaz se může objevit na třech různých místech zubu.

  1. Na žvýkacích plochách. K tomu dochází, když se zubní plak zachytí ve štěrbinách a rýhách zubů. Tento typ zubního kazu je nejčastější u dětí, které při čištění tato místa často vynechávají.

  2. Mezi zuby. K tomu dochází, když se zubní plak hromadí v těžko přístupných místech. Do těchto oblastí se zubní kartáček nedostane, takže pokud pravidelně nepoužíváte zubní nit nebo mezizubní kartáčky, mohou být zuby právě tady náchylné k zubnímu kazu.

  3. Na kořeni zubu. K tomu dochází zejména v případě, že trpíte na ustupující dásně a úbytek kostní hmoty, což je často spojené se zánětem dásní nebo periodontitidou. Kazy se zde také objevují častěji s věkem, pokud začnou ustupovat dásně. Pokud se zubní plak hromadí na odhalených krčcích, může se právě tady rychle rozvinout zubní kaz, protože zub zde není chráněn tak tvrdou zubní sklovinou.

Jak mám zubním kazům předcházet?

Zubním kazům lze naštěstí předcházet mnoha různými způsoby. Vyzkoušejte tento postup doporučovaný zubními lékaři:

  • Čistěte si zuby dvakrát denně.

  • Používejte zubní pastu nebo ústní vodu s fluoridem, který zuby posiluje a pomáhá předcházet vzniku zubního kazu.

  • Denně si čistěte také mezizubní prostory zubní nití, která pomůže odstranit zubní plak v místech, kam zubní kartáček nedosáhne.

  • Jezte zdravě a vyhýbejte se sladkým jídlům a nápojům.

  • Zhruba každých šest měsíců zajděte ke svému zubnímu lékaři na běžnou pravidelnou prohlídku.

  • Nezapomínejte vyměňovat zubní kartáček za nový každé tři měsíce nebo dříve, pokud bude vypadat opotřebovaně. Čím novější vlákna na zubním kartáčku jsou, tím více zubního plaku odstraníte.

Jak často mám chodit k zubnímu lékaři na kontrolu?

K zubnímu lékaři byste měli chodit na prohlídku dvakrát ročně. Jednotlivé prohlídky se mohou lišit, ale zubní lékař bude s největší pravděpodobností hledat na zubech a dásních jakékoli viditelné změny, včetně rozvíjejícího se zubního kazu. Pomocí rentgenu může hledat problémy, které ještě vidět nejsou. Zubní lékař vám může také zuby profesionálně vyčistit a odstranit zubní kámen. Může vám také zuby vyleštit a odstranit tak z jejich povrchu zubní plak a skvrny. A nezapomínejte – váš zubní lékař vám také dokáže odborně poradit, jak si čistit zuby a jak používat zubní nit.