DOSPĚLÍ

Vyzkoušejte tyto triky pro mladší a zdravější úsměv

Vyzkoušejte tyto triky pro mladší a zdravější úsměv article banner
SDÍLEJTE

Zalistujte jakýmkoliv časopisem a uvidíte, že bude plný širokých úsměvů s perleťově dokonalým chrupem. Pusťte televizi a vyskočí na vás reklamy na bělicí produkty plné usmívajících se herců se zářivě bílými zuby. Naše kultura je plná úsměvů. Dobrá zpráva je, že zdravý a sebevědomý úsměv je blíž, než si možná myslíte. Nejdříve je třeba si uvědomit, že pokud vaše zuby vykazují známky stárnutí, je to normální. Když si uvědomíte, jakou námahou zuby procházejí – musí například sežvýkat tři jídla denně, a to každý den – nemůže vás překvapit, že začnou ztrácet lesk. S trochou základní a možná trochou profesionální péče však můžete svůj mladistvý a zdravý úsměv získat zpět.

Dodržujte základy čištění zubů

Už jste to slyšeli milionkrát, ale je to tak důležité, že to musíme znovu připomenout: čistit, čistit, čistit! Čištění zubů odstraňuje zubní plak, který se tvoří na povrchu zubů. Stomatologická technologie se za posledních několik desetiletí hodně rozvinula, ale nejúčinnější ochranou před zubními kazy a problémy dásní je stále čištění zubů zubním kartáčkem dvakrát denně a používání zubní nitě jednou denně.

Jak si správně čistit zuby?

Co možná nevíte: Americká asociace dentistů (American Dental Association®; ADA) doporučuje měnit zubní kartáček za nový každé tři až čtyři měsíce. Další doporučení: nečistěte si zuby příliš agresivně. Větší tlak může opotřebovávat zubní sklovinu.

Bělejší a zářivější

Nejlepším místem, kde svou cestu za bělejšími zuby začít, je ordinace zubního lékaře. Pravidelná profesionální čištění (ADA doporučuje každých šest měsíců) dokážou divy. Důležitou roli může také sehrát bělicí zubní pasta. Najděte si takovou, která neobsahuje bělicí činidla.

Investujte do změn, které budou trvalejší

K dispozici jsou vám také možnosti estetické stomatologie, jako je například bonding, fasetování nebo tvarování skloviny. Bonding zakrývá skvrny a opravuje zubní úlomky. Fasety, které jsou jakýmsi potahem zubů, pomáhají u mezer mezi zuby nebo permanentních skvrn na zubech. Tvarování zubní skloviny uzpůsobí zubní sklovinu tak, aby tvořila hladkou linii, a je dobrou volbou nápravy pro křivé zuby. Neustále se objevují nové a méně invazivní produkty – více se dozvíte od svého zubního lékaře.

Jezte rozumně

Přes den se vyhýbejte sladkostem a slazeným nápojům. Na zubech se neustále tvoří zubní plak, tedy vrstva bakterií. Tyto bakterie díky jídlu a nápojům s obsahem cukru vytvářejí kyseliny a ty útočí na zubní sklovinu, což vede ke vzniku zubního kazu. Pokud si chcete přece jenom něco sladkého dát, vyčistěte si potom zuby.

Chraňte si rty

U úsměvu, který si získá každého, nezáleží jen na zdravých zubech: nezapomínejte ani na přitažlivé rty! Pokud trávíte čas na sluníčku, chraňte si rty balzámem s ochranným faktorem SPF alespoň 15. Najděte si výrobek, který chrání před UVA i UVB.

Cvičením k dokonalosti

Ke krásnému úsměvu nejsou potřeba dokonalé zuby, někdy je to otázka přístupu. Pokud se cítíte sebevědomě, budete tak i vypadat. Cvičte správné držení těla a stůjte rovně. Mějte při chůzi jasný cíl. Lidem se dívejte do očí a usmívejte se na ně. Brzy uvidíte, že čím více se budete usmívat, tím lépe se budete cítit.