Zubní kámen a plak

Jak odstranit zubní plak a zubní kámen?

Image - Article Hero - Jak odstranit zubní plak a zubní kámen? article banner
SDÍLEJTE

Plak je mimořádně lepkavý, bezbarvý až světle žlutý povlak, který se běžně tvoří na vašich zubech.

Co je to zubní plak?

Když přijdou do styku sliny, jídlo a tekutiny, vznikají bakterie, které se shromažďují v místech, kde se setkávají zuby a dásně.

Zubní plak obsahuje bakterie produkující kyseliny, jež napadají vaši zubní sklovinu a mohou poškodit i vaše dásně. Pokud se neléčí, může být poškození trvalé. Nahromaděný plak, který neodstraníte, může mineralizovat, vytvářet skvrny a měnit se na zubní kámen. Plak je hlavní příčinou mnoha problémů souvisejících se zdravím vaší ústní dutiny. Nejúčinnějším způsobem, jak odstranit zubní plak, je používat elektrický zubní kartáček.

Co je to zubní kámen?

Zubní kámen je žlutě nebo hnědě zbarvený povlak, který se tvoří, když plak na vašich zubech mineralizuje. Náchylnost k vytváření zubního kamene se velice mění v závislosti na konkrétní osobě. S tím, jak stárnete, jste obecně náchylnější k vytváření zubního kamene.

Zubní kámen se silně váže na zubní sklovinu a odstranit jej může pouze zubní lékař. Pokud zaznamenáte jakékoli známky vytváření plaku nebo zubního kamene, nezapomeňte se co nejdříve objednat k ošetření.

Ústní voda značky Oral-B s ochranou proti zubnímu kameni získala vynikající hodnocení díky své schopnosti předcházet vzniku zubního kamene a zubních kazů při současném osvěžování dechu.

Léčba a prevence plaku a zubního kamene

Hromadění plaku může vést ke gingivitidě a onemocnění dásní, takže je důležité dbát na léčbu a prevenci.

  1. Navštěvujte svého zubního lékaře nebo dentální hygienistku každých šest měsíců a požádejte je o důkladné vyčištění zubů.

  2. Čistěte si zuby antibakteriální fluoridovou zubní pastou, jako je například Blend-a-med Pro-Health. Všechny zubní pasty Blend-a-med Pro-Health jsou vyvinuty speciálně pro boj s bakteriemi, které se vytvářejí ve vaší ústní dutině.

  3. Alespoň jednou denně používejte zubní nit, abyste z prostor mezi zuby odstranili zbytky jídla a zubní plak.

  4. Používejte kvalitní zubní kartáček a nezapomínejte jej každé tři měsíce měnit za nový.

  5. Doplňte ke svým praktikám při čištění ještě ústní vodu, jako je například Blend-a-med Pro-Health Multi-Protection, abyste chránili ústa před hromaděním plaku a předcházeli zánětům dásní.

  6. Konzumace vyvážených jídel a čištění po zákuscích vám také jistě pomůže omezit tvorbu plaku.

Při boji proti plaku a zubnímu kameni doporučujeme používat Akumulátorový zubní kartáček s technologií Braun Oral-B Black 7000 CrossAction Smart Series.

Když přijde řeč na plak a zubní kámen, zdravější ústa začínají správnými návyky při čištění.