Zubní kámen a plak

Rozdíl mezi zubním plakem a zubním kamenem

Rozdíl mezi zubním plakem a zubním kamenem article banner
SDÍLEJTE

Rozdíl mezi zubním plakem a zubním kamenem

Řada lidí se zubních lékařů ptá, jestli je mezi zubním plakem a zubním kamenem nějaký rozdíl – což je skvělá otázka. Tvorba zubního plaku i zubního kamene jsou běžnými dentálními problémy. Silná vrstva zubního plaku může vést ke vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Zvápenatělý zubní plak je zubní kámen . Znalost potřebných faktů vám pomůže správně se o své zuby starat.

Fakta o zubním plaku

Zubní plak je lepkavá bezbarvá vrstva obsahující bakterie, která se přirozeně tvoří na povrchu zubů a hlavně podél linie dásní do 4 až 12 hodin po vyčištění zubů. Cukry v potravinách a nápojích se mohou ve spojení s bakteriemi zubního plaku změnit na kyseliny. Ty útočí na zubní sklovinu a narušují ji, což může vést ke vzniku zubního kazu. Bakterie zubního plaku také způsobují onemocnění dásní, například zánět dásní. Nejúčinnějším způsobem, jak proti zubnímu plaku bojovat, je stále pravidelné čištění zubů a používání zubní nitě. Pokud se zubní plak každý den neodstraňuje, začne se usazovat a tvrdne v zubní kámen.

Zubní kámen: tvrdá fakta

Zubní kámen je tvrdý – je to tvrdá usazenina, která může fixovat skvrny na zubech a vede i ke změně barvy zubů. Zubní kámen vzniká, když zubní plak na povrchu zubu reaguje s minerály ve slinách. Zubní kámen odstraní pouze zubní lékař, ale lze mu aktivně předcházet pomocí správných nástrojů na čištění zubů, např. používáním elektrického zubního kartáčku Oral-B®.