OSTATNÍ

Jakou mají funkci chrániče na zuby?

Image - Jakou mají funkci chrániče na zuby? article banner
SDÍLEJTE

Jakou mají funkci chrániče na zuby?

Chrániče na zuby, také nazývané sportovní chrániče nebo chrániče úst/zubů, jsou jakékoliv aparáty nošené přes zuby, které zuby chrání před zraněním v případě, že je sportovec zasažen do obličeje nebo hlavy. Máte starší dítě nebo teenagera, který hraje kontaktní sport, jako je např. fotbal, hokej nebo ragby? Ujistěte se, že při hře a tréninku nosí chránič na zuby. Přestože zářivý úsměv pomáhá udržovat pravidelné odborné čištění zubů zubním lékařem nebo dentálním hygienistou, čištění zubů dvakrát denně a každodenní používání zubní nitě, je velmi důležité nosit chránič na zuby, který tento úsměv chrání.

Chrániče na zuby při sportu

Americká asociace zubních lékařů doporučuje používat chrániče na zuby pro více než 20 konkrétních sportů, včetně fotbalu, hokeje a lakrosu. Chrániče na zuby se vyrábějí z robustního ale odolného plastového materiálu a spadají do tří kategorií:

  • Vyrobené na míru Můžete si nechat u zubního lékaře vyrobit chránič zubů na míru. Tyto chrániče jsou nejpohodlnější, ale také nejdražší.

  • Využívající technologii „Boil and Bite“ Tento typ chrániče na zuby si na míru upraví sám uživatel. Zakoupíte si předem tvarovaný plastový polotovar, který na několik minut ponoříte do vroucí vody. Teplý plast na několik minut skousnete, čímž si chránič upravíte tak, aby vám v ústech dobře seděl.

  • Standardní Standardní chránič na zuby je předem tvarovaný a nelze jej upravit tak, aby vyhovoval konkrétní ústní dutině. Poskytuje ochranu, ale může narušit dýchání nebo mluvení, protože přesně nesedí.

Fungují chrániče na zuby?

Nezáleží na tom, jaký typ chrániče na zuby si aktivní teenager vybere. Hlavní je, že ho bude nosit. Z odborných studií vyplývá, že nošení chráničů na zuby vyrobených z kteréhokoliv z několika typů materiálu poskytuje značnou ochranu zubů v porovnání s tím, když se žádný chránič nenosí. Podle jedné studie je riziko poranění ústní dutiny a obličeje 1,6 až 1,9krát vyšší u sportovců, kteří chrániče na zuby nenosí.