Těhotenství

Dentální hygiena v těhotenství

Dentální hygiena v těhotenství article banner
SDÍLEJTE

Jak určitě dobře víte, váš životní styl a návyky během těhotenství mohou ovlivnit vaše zdraví, stejně jako zdraví vašeho nenarozeného dítěte. Protože těhotenství obnczyáší spoustu věcí, na které se musíte připravit, zdraví ústní dutiny pro vás nemá takovou prioritu. Ale udržování zdravých zubů a dásní je nezbytné, aby se zabránilo riziku vzniku těhotenského zánětu dásní a zajistilo se dobré zdraví ústní dutiny dlouhodobě.

Ústní hygiena v těhotenství

Dodržování pravidelné ústní hygieny je pro těhotné ženy obzvláště důležité z několika důvodů.

Těhotenství mění hormony v těle, což těhotné ženy vystavuje zvýšenému riziku onemocnění paradentózou, která je nejzávažnější formou onemocnění dásní. Proto by těhotné ženy nebo ženy, které zvažují těhotenství, měly pravidelně navštěvovat zubního lékaře, aby podchytily jakékoliv případné problémy spojené s nedostatečnou ústní hygienou.

  • Časté stravování: Je pravděpodobné, že během těhotenství budou ženy častěji jíst a pít. S častějším příjmem cukru souvisí zvýšené riziko vzniku zubního kazu, a proto je obzvláště důležité pravidelně si čistit zuby zubním kartáčkem a používat zubní nit.

  • Hormonální změny: U některých žen může být pravděpodobnější, že budou mít v těhotenství zarudlé a oteklé dásně, protože větší množství hormonu progesteronu v těle způsobuje silnou reakci na běžné množství zubního plaku. Pokud máte obzvláště citlivé dásně, vyzkoušejte měkkou zubní nit, která snadno a pohodlně vklouzne mezi zuby, nebo speciální nástroj na čištění mezizubních prostor.

Ústní hygiena v těhotenstvíPrvní trimestr těhotenství (prvních 13 týdnů) je doba, ve které se vyvine většina hlavních orgánů dítěte. Ačkoliv některé těhotné ženy mohou naléhavě potřebovat ošetřit chrup, což si vyžádá rentgenové vyšetření zubů, dobrá péče o zuby během těhotenství snižuje pravděpodobnost, že rentgenové vyšetření zubů budete skutečně potřebovat. Můžete tak předejít tomu, že bude vaše dítě vystaveno rentgenovému záření. Pokud však rentgenové vyšetření potřebujete, nepanikařte. Zubní lékař minimalizuje vystavení záření tím, že vám nasadí olověnou zástěru a olověný pásek kolem krku, který ochrání štítnou žlázu.

Ženy, které jsou těhotné nebo si myslí, že by mohly být těhotné: Informujte svého zubního lékaře, abyste se vyhnula zbytečnému rentgenování a mohla být co nejlépe chráněna, pokud je rentgenové vyšetření zubů nezbytné. Pravidelné prohlídky a čištění zubů jsou během těhotenství nicméně bezpečné. Vlastně se pravidelné zubní prohlídky doporučují, aby bylo možné lépe zvládat hromadění zubního plaku a identifikovat a léčit lehké případy zubního kazu nebo zánětu dásní, než se stanou závažnými.

Dodržování správné výživy během těhotenství

Vaše zuby jsou složeny z podobných minerálů jako kosti a vápník, který přijímáte v potravě, pomáhá při vývoji kostí vašeho dítěte. Správné množství vápníku pomůže udržet vaše kosti silné a přispěje k rozvoji silných zubů a kostí u vašeho dítěte.

Správná výživa je samozřejmě součástí dobré ústní hygieny a zejména těhotné ženy by měly jíst celou řadu zdravých potravin a přijímat dostatek vápníku, fosforu, bílkovin, vitaminu A, vitaminu D a vitaminu C.

Populární mýtus, že v těhotenství ztratíte ze zubů vápník, pokud ho v potravě nepřijímáte dostatek, není pravdivý. Rostoucí dítě si vezme vápník z matčiných kostí, ne ze zubů. A to je další důvod, proč jíst zdravě a přísně dodržovat pravidelnou ústní hygienu.

Těhotenství a léky

Užívání některých antibiotik a léků proti bolesti během těhotenství je v pořádku a může být nezbytné. Nicméně jedna skupina antibiotik, a to tetracyklin a s ním související antibiotika, může u dětí způsobit hypoplazii (nedostatečný vývoj) zubní skloviny a/nebo změnu barvy stálých zubů. Nezapomeňte svému lékaři sdělit, že jste těhotná, pokud vám předepíše tento druh léku.

Příprava na ranní nevolnost

Ranní nevolnost je nevolnost a zvracení, které se vyskytuje během těhotenství často. Může se vyskytnout kdykoliv během dne. Pokud trpíte ranními nevolnostmi, je dobré mít u sebe vlastní cestovní tašku pro případ nouze. Do malé pevné tašky zabalte toto:

  • Neprůhledné plastové sáčky bez děr (dobrou volbou jsou plastové sáčky na potraviny)

  • Vlhčené ubrousky, papírové kapesníky nebo ubrousky k otření obličeje a úst

  • Malou láhev s vodou k vypláchnutí zubů a úst

  • Cestovní balení ústní vody, zubní pastu a zubní kartáček pro očištění zubů od žaludečních kyselin

  • Osvěžovač dechu ve spreji nebo mátové bonbóny

Jak se vypořádat se změnami ve zdraví ústní dutiny v těhotenství

Dysgeuzie a ptyalismus

Během těhotenství se u vás mohou objevit příznaky dysgeuzie (změna chuti nebo nepříjemná pachuť v ústech) nebo ptyalismu (nadměrné vylučování slin). Následující doporučení vám pomohou poradit si s nepříjemnou pachutí v ústech:

  • Často si čistěte zuby a vykloktejte si roztokem jedlé sody a vody (1/4 čajové lžičky jedlé sody na jeden hrnek vody), což pomůže neutralizovat hladinu pH.

  • Přidejte do vody citron, pijte citronovou limonádu nebo cucejte tvrdé citronové bonbony.

  • Používejte plastové nádobí a náčiní, aby se snížila kovová pachuť.

Abyste se vyrovnali se zvýšeným množstvím slin, pijte hodně tekutin, čímž dojde k častějšímu polykání. Úlevu může přinést také cucání bonbonů.

Zánět dásní

Během těhotenství postihne 50 až 70 % všech žen onemocnění nazývané těhotenský zánět dásní. Proto je nezbytné věnovat zvýšenou pozornost každodennímu čištění zubním kartáčkem a zubní nití, abyste udrželi zubní plak pod kontrolou. Postupujte následovně:

  • Používejte elektrický zubní kartáček. Řada z nich dokáže odstranit více zubního plaku než běžné manuální zubní kartáčky. Pořízením elektrického zubního kartáčku můžete začít snižovat množství zubního plaku v ústech a předcházet a zlepšovat tak zánět dásní.

  • Čistěte si zuby zubní pastou proti zánětu dásní. Vždy si důkladně přečtěte informace na obalu, abyste měli jistotu, že zubní pasta obsahuje přísady, které bojují proti zánětu dásní.

  • Pravidelně používejte zubní nit. I když zánět dásní způsobuje otok a krvácení dásní, musíte i nadále používat zubní nit. Denním čištěním zubní nití můžete odstranit více zubního plaku než samotným zubním kartáčkem a pomoci tak snížit riziko vzniku těhotenského zánětu dásní.

  • Vypláchněte si ústa ústní vodou proti zánětu dásní. Vypláchnutí ústní vodou proti zánětu dásní, která neobsahuje alkohol, je posledním krokem k usmrcení bakterií a zlepšení ústní hygieny během těhotenství.

Otázky související s těhotenstvím a zdravím ústní dutiny

Otázka: Je fluorid během těhotenství bezpečný?

Zatímco mnoho vitaminů užívaných před porodem obsahuje fluorid, význam fluoridu a jeho dodatečného přísunu u těhotných žen není jasný a ne každý s ním souhlasí. Pokud vás to zajímá, poraďte se se svým lékařem.