OSTATNÍ

Příčiny a léčba bruxismu (skřípání zubů)

Příčiny a léčba bruxismu (skřípání zubů) article banner
SDÍLEJTE

Co je bruxismus (skřípání zubů)?

Probouzíte se někdy s bolavou čelistí či bolestí hlavy, nebo si všimnete praskání nebo cvakání v čelisti, když otevřete a zavřete ústa? Pokud ano, je možné, že v noci skřípete zuby. Skřípání zubů, také známé jako bruxismus, se nemusí stát vážným dentálním problémem, ale v závažných případech může způsobit nesprávné zarovnání zubů, což zase může vést k onemocnění dásní.

Příznaky skřípání zubů

Pokud si myslíte, že skřípáte zuby, je důležité o tom informovat zubního lékaře, aby mohl věnovat zvláštní pozornost známkám poškození zubní skloviny. Mnoho lidí trpí bruxismem, který je mírný a nevyžaduje specifickou léčbu, ale pokud je zatínání čelistí nebo skřípání zubů závažné, zubní lékař vás může vybavit chráničem pro noční nošení, který ochrání zuby a pomůže zabránit dalšímu poškození.

Příčiny skřípání zubů

Ke skřípání zubů dochází nejčastěji v noci. Ačkoliv je bruxismus často spojen se stresem, mohou ho způsobovat také poruchy spánku nebo mechanické problémy se zuby, jako jsou chybějící či zlomené zuby nebo špatný skus. V některých případech nezpůsobuje skřípání zubů stres nebo špatné zarovnání zubů. Bruxismus může být také průvodním jevem neurologických poruch, jako jsou Huntingtonova nebo Parkinsonova choroba. Bruxismus mohou také vyvolat některé typy psychiatrických léků, včetně antidepresiv.

Léčba skřípání zubů

Pokud u vás bruxismus způsobují fyzické problémy, jako jsou špatně zarovnané nebo zlomené zuby, zřejmě vám zubní lékař navrhne různé způsoby pro nápravu těchto problémů pomocí korunky nebo rovnátek, případně vám doporučí jiné typy léčby, které by mohly pomoci skřípání zubů vyřešit. Pokud u vás bruxismus způsobuje stres, je důležité pokusit se identifikovat spouštěče stresu a najít způsob, jak se uvolnit, například pomocí fyzické terapie specifické pro uvolnění čelistí, meditace a cvičení. U některých lidí trpících bruxismem pomáhají tento problém řešit léky na uvolnění svalů.