Zápach Z Úst

Jak odstranit zápach z úst?

Image - Article Hero - Jak odstranit zápach z úst? article banner
SDÍLEJTE

Každý pátý člověk České republice trpí zápachem z úst a další pětina si není jistá. Ať už je příčina špatného dechu jakákoli, zápach z úst se považuje za společenské faux pas a navíc většinu lidí odradí od dalšího setkání. Zjistěte, co způsobuje zápach z úst a co můžete dělat pro to, aby se vám vyhnul obloukem.

Příčiny zápachu z úst

Zápach z úst neboli halitózu většinou způsobují bakterie nahromaděné v ústech, které produkují nepříjemný zápach. K hromadění bakterií dochází nejčastěji kvůli nedostatečné péči o ústní dutinu. Právě ta má za následek množení bakterií zubního plaku podél linie dásní a na zadní části jazyka. V takovém případě vám pomůže plak pravidelně odstraňovat čištěním zubů.

Nezapomínejte ani na mezizubní prostory! Pokud máte podezření na zápach z úst, ale poctivě si čistíte zuby dvakrát denně, pravděpodobně si zuby nečistíte pořádně a plak se vám hromadí v místech, která dostatečně nevyčistíte nebo na ně klasický manuální kartáček nestačí. 70 % lidí v České republice nepoužívá mezizubní kartáčky a 65 % nepoužívá ani zubní nit. Ústní voda nebo žvýkačky vám mohou krátkodobě pomoci zápach z úst odstranit, pro udržení svěžího dechu je však třeba začít u správné ústní hygieny.

Zápach z úst není pouze o čištění zubů. Způsobit ho mohou některé potraviny, například česnek, cibule, tuňák z konzervy nebo některá koření. Vyhnout byste se měli také alkoholu, kávě nebo mléku. Bakterie se tvoří také při stresu a dehydrataci, dbejte proto na dostatečný odpočinek a pitný režim, díky kterému se vyhnete spalujícímu suchu v ústech.

Zápach z úst jako varovný signál

Pokud se vás zápach z úst nebo dokonce hnilobný zápach z úst drží dlouhodobě, měli byste se mít na pozoru. Ve vzácnějších případech může být takový zápach z úst příznakem vážnějšího onemocnění, takže je důležité, abyste tento problém neignorovali. Při dodržování správné ústní hygieny můžete zápach z úst výrazně omezit. Pokud ale stále přetrvává, navštivte svého lékaře.

Jak se zbavit zápachu z úst v 5 krocích

Teď už víte, co zápach z úst způsobuje, a můžete začít podnikat ty správné kroky, které vám pomohou docílit svěžího dechu. Víte, které to jsou?

1. Používejte ústní vodu

Ústní voda ničí bakterie a složky některých potravin způsobující zápach z úst. Může sloužit jako akutní pomoc proti špatnému dechu, proto ji pro všechny případy mějte vždy po ruce.

2. Dodržujte pitný režim

Dehydratace a sucho v ústech přispívají k zápachu z úst. Pijte přes den dostatečné množství vody, omezte nápoje s obsahem kofeinu a alkoholu a rovněž sladké a kyselé šťávy.

3. Pravidelně si čistěte zuby

Aby byl nejen váš ranní dech co nejsvěžejší, čistěte si zuby dvakrát denně po dobu alespoň 2 minut. Pokud chcete mít jistotu, že v péči o zuby nic nezanedbáte, pořiďte si elektrický zubní kartáček, který se o vaši ústní dutinu postará.

4. Nezapomínejte na mezizubní prostory

Používejte zubní nit a mezizubní kartáčky, které se dostanou i do těch nejmenších škvírek a zákoutí. Předejdete tím usazování zbytků jídla mezi zuby a tvorbě zubního plaku. Nestačí však zubní nit či mezizubní kartáček použít pouze párkrát do měsíce. Pravidelně si čistěte také úzké prostory pod linií dásní, které váš zubní kartáček občas vynechá.

5. Dbejte na svou životosprávu

Také některé potraviny napomáhají špatnému, nebo naopak svěžímu dechu. Pokud si chcete zajistit opravdu svěží dech, vyvarujte se jídlům, která obsahují česnek a cibuli. Ke svěžímu dechu vám naopak pomůže hřebíček, fenykl, zelené jablko nebo citrusy.

Zjistěte více o tom, jak se zbavit zápachu z úst ›