DĚTI

Je cucání palce škodlivé?

Je cucání palce škodlivé? article banner
SDÍLEJTE

Není neobvyklé, že si dítě cucá palec, ret nebo jiný prst, aby se uklidnilo nebo aby mu to pomohlo usnout.

Kdy si děti přestanou cucat palec?

Většina dětí si přestane cucat palec ve věku od 2 do 4 let, což je doba, kdy vypadávají první mléčné zuby a objevují se stálé zuby. Je však důležité dítě návyku cucání palce zbavit, než se začnou objevovat stálé zuby. Předejdete tím pokřivení zubů a problémům s vývojem ústní dutiny.

Je cucání palce škodlivé?

Intenzita, s jakou si vaše dítě cucá palec, může mít vliv na riziko výskytu problémů se zdravím ústní dutiny v pozdějším věku. Dítě, které si agresivně cucá palec nebo jiný prst, se vystavuje většímu riziku poškození zubů než dítě, které má palec nebo prst v ústech pasivně.

Jak zastavit cucání palce

Každý způsob cucání palce, jiného prstu nebo rtu je zlozvyk, který by se měl odstranit. Není to vždy jednoduché, ale dá se to zvládnout. Vyzkoušejte tyto tipy od Americké asociace zubních lékařů:

  • Všimněte si chvíle, když si dítě palec zrovna necucá. Všimněte si, když si dítě palec necucá a nadšeně ho pochvalte. Za cucání palce ho nekárejte.

  • Poskytněte mu klid a pohodlí. Řada dětí si cucá prsty nebo palec, když jsou znepokojené. Pokuste se určit konkrétní příčiny úzkosti svého dítěte, které by mohly cucání palce vyvolávat, a řešte je.

  • Požádejte o pomoc děti. Starší děti požádejte, aby samy pomohly vymyslet způsob, jak se tohoto návyku zbavit. Starší děti si například mohou prst nebo palec cucat jen v noci. Zkuste dítěti přetáhnout přes ruku ponožku nebo spojit dva prsty k sobě tejpovací páskou.

  • Požádejte o pomoc zubního lékaře. Požádejte dětského zubního lékaře, aby dítě v jeho snaze se zlozvyku cucání palce zbavit podpořil a motivoval.