ROVNÁTKA

Jak čistit rovnátka na zuby?

SDÍLEJTE

Rovnátka toho dokážou hodně.

Rovnátka nemají pouze vylepšit váš úsměv. Hrají také aktivní roli při korekci nesprávně rostoucích zubů. To je velmi důležité, protože nestandardní skus (také nazývaný „malokluze“) může způsobovat další potíže, například znemožňuje u nesprávně rostoucích zubů odstranit zubní plak, což může vést k zánětům dásní a zubním kazům.

Správná péče o rovnátka předchází poškození rovnátek i samotných zubů a zároveň zajišťuje jejich pohodlné nošení. Naučit se základy ortodontické péče vám pomůže plnit doporučení zubního lékaře a udržovat si zuby i dásně po dobu nošení rovnátek zdravé.

Rovnátka toho dokáþou hodnû.

Základy: čištění zubů a používání zubní nitě

Rovnátka vyžadují pečlivé čištění, protože se v nich a jejich okolí mohou ukrývat nežádoucí bakterie zubního plaku. Díky tomuto postupu je každodenní čištění zubů a používání zubní nitě jednoduché a účinné:

  1. Připravte se na čištění zubů. Sejměte z ortodontického aparátku elastické a ostatní snímatelné části.

  2. Vyčistěte rovnátka. Při čištění kolem drátků a spon rovnátek držte kartáček v úhlu 45 stupňů. Vyčistěte každý drátek shora dolů. Nespěchejte a ujistěte se, že jste odstranili všechny nečistoty a zubní plak a že jste vyčistili drátky po celé délce dolních a horních zubů.

  3. Vyčistěte si zuby. Každý zub čistěte zvlášť. Nejdříve přiložte zubní kartáček k linii dásní v úhlu 45 stupňů, jemně zatlačte a začněte kartáčkem kroužit. Tento pohyb vykonávejte asi 10 vteřin. Stejně postupujte u všech vnitřních i vnějších ploch zubů. Kartáček naklánějte tak, abyste dosáhli i na vnitřní stranu menších předních zubů.

  4. Jednou denně si zuby vyčistěte i zubní nití. Jak správně používat zubní nit, si nechte poradit od zubního lékaře nebo postupujte podle pokynů na obalu zubní nitě. Použít můžete také zubní nit určenou speciálně pro zuby s rovnátky a ortodontickými aparátky, například zavaděč se zubní nití.

  5. Vypláchněte si ústa a zkontrolujte zuby. Důkladně vypláchněte vodou nebo ústní vodou a prohlédněte si zuby a rovnátka v zrcadle.

Profesionální péče: návštěvy u zubního lékaře

V době nošení rovnátek musíte zubního lékaře navštěvovat pravidelně, aby vám mohl aparátek upravovat. Po pravidelných úpravách můžete cítit, že jsou vám rovnátka těsnější, nebo to dokonce může trochu bolet. Pokud tento pocit rychle nezmizí nebo se zhoršuje, měli byste znovu navštívit zubního lékaře. Pokud nemáte z rovnátek dobrý pocit nebo máte problémy s jejich rozbitými částmi, měli byste okamžitě vyhledat zubního lékaře.

Při ortodontických procedurách je velmi důležité neustále pravidelně navštěvovat zubního lékaře. Běžné prohlídky zachytí zubní kazy nebo příznaky onemocnění dásní. Pokud nosíte rovnátka, může zubní lékař nebo dentální hygienista také častěji přistoupit k fluoridovému ošetření, které zajistí zvýšenou ochranu před zubním kazem.

Zubní lékař bude také sledovat vaši domácí techniku péče o chrup a případně doporučí potřebné změny. A jako vždy platí, že je dobré se řídit jeho pokyny.