ROVNÁTKA

Kdy si pořídit rovnátka na zuby?

Kdy si pořídit rovnátka na zuby? article banner
SDÍLEJTE

Potřebuji rovnátka?

Zubní lékaři obvykle doporučují rovnátka pro zlepšení fyzického vzhledu chrupu. V rámci ortodontické léčby se napravují problémy jako křivé nebo nesprávně rozmístěné zuby, předkus horní či dolní čelisti, nesprávná pozice čelistí nebo čelistního kloubu. 

Kdy je čas na rovnátka?

Pacienti s ortodontickými potížemi mohou mít z léčby prospěch v téměř jakémkoli věku. Ideálně se rovnátka nosí v období mezi 10. a 14. rokem věku, dokud hlava i ústa stále rostou a zuby jsou přístupnější rovnání. Úpravy v obličeji mohou však být pro děti tohoto citlivého věku stresující, proto by rodiče měli před nasazením rovnátek celou věc s dětmi probrat. Rovnátka však nejsou pouze pro děti. Nosí je i stále více dospělých, kteří chtějí napravit menší nedostatky a vylepšit si úsměv.

Jaká rovnátka budu muset nosit?

Jaký aparát je pro váš konkrétní problém nejlepší, bude zajisté vědět váš zubní lékař, ale často máte na výběr. Existují více méně tři druhy rovnátek. Nejoblíbenější jsou samoligovací rovnátka v kovové nebo keramické variantě, která se umístí na zuby a nejsou příliš nápadná. Lingvální rovnátka se umisťují na zadní stranu zubů, takže nejsou vůbec vidět. A posledním typem jsou tradiční fixní rovnátka. V jejich případě se na většinu zubů umisťují kovové zámky, do kterých se gumičkami upevňuje drát. U všech typů těchto rovnátek se pro nastavení zubů do správné pozice používá drát.

Jak dlouho je budu muset nosit?

To záleží na plánu léčby. Čím složitější problém a čím jste starší, tím déle obvykle léčba trvá. Většina pacientů musí počítat s nošením fixních rovnátek po dobu 18 až 30 měsíců. Poté následuje několik měsíců až dva roky nošení dočasných rovnátek, která pomáhají zafixovat tkáň kolem srovnaných zubů. Aby se zuby nevrátily do původní polohy, musí někteří pacienti tato rovnátka nosit i trvale.

Bude léčba nepříjemná?

Příslušné drátky se při každé návštěvě zubního lékaře utahují tak, aby mírným tlakem na zámečky nebo kovové pásky narovnaly zuby nebo čelist do požadované polohy. Po každé návštěvě tak můžete dočasně cítit určité nepohodlí, které však netrvá dlouho. Nezapomínejte, že některé zuby bude možná také třeba vytrhnout, aby udělaly místo jiným, které rovnátka narovnají.

Kdo ortodontickou péči poskytuje?

Vaše zuby má na starosti zubní lékař, který vám může také navrhnout plán ortodontické péče, včetně diagnózy, vyšetření a některých zákroků. Zubní lékař vás však může také poslat k ortodontistovi, tedy specialistovi na vývoj, prevenci a korekci nepravidelností zubů, skusu a čelistí, případně dalších s tím spojených anomálií obličeje.