Oral- B Ústní voda

Co je ústní voda s chlorhexidinem?

Chlorhexidine Mouthwash: Pros and Cons article banner
SDÍLEJTE

Co je ústní voda s chlorhexidinem?

Pokud se léčíte na onemocnění dásní nebo podstupujete určité dentální zákroky, může vám zubní lékař předepsat ústní vodu na předpis s antibakteriálními vlastnostmi – ústní vodu s chlorhexidinem. Tato ústní voda pomáhá v ústech zabíjet a udržovat pod kontrolou bakterie, které způsobují onemocnění dásní.

Pozitivní stránkou je, že chlorhexidin má silné antibakteriální vlastnosti a může být zvláště užitečný při udržování zdravé ústní dutiny po profesionálním hloubkovém čištění zubů, jako je odstranění zubního kamene a vyhlazení stěn kořene zubu.

Vedlejší účinky chlorhexidinu

Ústní voda s chlorhexidinem však může způsobovat hnědé skvrny na zubech, protože bylo prokázáno, že chlorhexidin se váže na tvrdé i měkké tkáně. Pokud vám tedy zubní lékař předepíše ústní vodu s chlorhexidinem na krátkou dobu, zatímco se zotavujete z léčby onemocnění dásní, snažte se nepít příliš mnoho kávy, čaje, červeného vína nebo konzumovat potraviny, které by vám mohly způsobit skvrny na zubech. Ústní voda s chlorhexidinem také nemusí být nejlepší volbou, pokud máte zubní korunky vyrobené z kompozitu nebo skleněného ionomeru, protože na těchto materiálech se mohou tvořit skvrny.

Ústní voda nenahrazuje čištění zubů a používání zubní nitě

Obecně není nutné, aby ústní voda s chlorhexidinem dlouhodobě tvořila součást vaší ústní hygieny, a ani ústní voda na předpis nenahrazuje čištění zubů a používání zubní nitě. Jakmile bude onemocnění dásní pod kontrolou, dalším problémům s onemocněním dásní by měla pomoci předcházet pravidelná ústní hygiena, která zahrnuje čištění zubů dvakrát denněkaždodenní používání zubní nitě a pravidelné návštěvy zubního lékaře.