OSTATNÍ

Kouření a rakovina dutiny ústní

Image - Article Hero - Kouření a rakovina dutiny ústní article banner
SDÍLEJTE

Jaký druh rakoviny způsobuje kouření?

Přestat kouřit není snadné, ale existuje další důvod, proč byste se o to měli pokusit. Kouření není pouze příčinou zápachu z úst. Výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny ústní dutiny, což zahrnuje rakovinu úst, krku, slinných žláz, jazyka nebo rtů.

Jaké jsou příznaky rakoviny ústní dutiny?

V počátečních fázích může mít rakovina ústní dutiny a krku příznaky, které se podobají bolesti zubů, případně ji doprovázejí nebolestivé příznaky. V mnoha případech je rakovina ústní dutiny v době, kdy je odhalena, už ve velmi pokročilém stadiu. Proto je důležité pravidelně kontrolovat ústní dutinu. Pokud je rakovina ústní dutiny odhalena brzy, je téměř vždy léčitelná.

Časným příznakem rakoviny ústní dutiny je zápach z úst, ať už kouříte, nebo ne. Mezi další časné příznaky rakoviny ústní dutiny patří boule nebo bílé, červené či tmavé skvrny v ústech, potíže se žvýkáním, polykáním nebo pohybem čelisti, pocit, že něco uvízlo v krku, necitlivost v ústech, zesílení stěny tváří nebo změny hlasu.

Jak předcházet rakovině ústní dutiny

Užívání tabáku je hlavním rizikovým faktorem rakoviny ústní dutiny, takže nejlepším způsobem, jak snížit riziko, je přestat kouřit nebo užívat jiné tabákové výrobky. Mezi další klíčové faktory v prevenci rakoviny ústní dutiny a na podporu jejího zdraví patří pravidelné návštěvy zubního lékaře a dodržování kompletní ústní hygieny, která zahrnuje čištění zubním kartáčkem dvakrát denně a zubní nití jednou denně.