OSTATNÍ

Černý chlupatý jazyk

Image - Article Hero - Černý chlupatý jazyk article banner
SDÍLEJTE

Co je černý chlupatý jazyk?

Černý chlupatý jazyk je dočasné a neškodné onemocnění, které často způsobuje přemnožení bakterií v ústech. Některé typy bakterií se hromadí na papilách (malé výčnělky, které pokrývají jazyk) a vytvářejí pigment červených krvinek, který může způsobit, že jazyk vypadá černě. A pokud je potlačeno normální odlučování vnější vrstvy buněk na jazyku, papily jsou větší a jazyk může vypadat „chlupatý“.

Příčiny černého chlupatého jazyka

Nikdo neví jistě, co černý chlupatý jazyk způsobuje. Některé výzkumy však naznačují, že to může být způsobeno změnou běžných bakterií v ústech v důsledku použití antibiotik kvůli zdravotnímu stavu nebo používáním přípravků, které obsahují bizmut.

Dalšími možnými příčinami černého chlupatého jazyka je kouření nebo užívání jiných tabákových výrobků, pití nadměrného množství kávy nebo čaje a nedodržování každodenní pravidelné ústní hygieny.

Je ironické, že chronický zápach z úst s černým chlupatým jazykem nesouvisí, ale používání některých ústních vod může riziko zvýšit. Při nadměrném používání mohou ústní vody obsahující astringenty (jako jsou mentol či vilínový extrakt) nebo silná oxidační činidla, jako je peroxid, zvýšit riziko vzniku černého chlupatého jazyka.

Léčba černého chlupatého jazyka

Černý chlupatý jazyk naštěstí obvykle zmizí, pokud uděláte tyto jednoduché kroky:

  • Čištění jazyka zubním kartáčkem: Dvakrát denně si v rámci každodenní ústní hygieny jemně vyčistěte jazyk zubním kartáčkem. I po vyřešení tohoto problému je dobré si nadále čistit jazyk – můžete tím pomoci zabránit, aby se černý jazyk vytvořil znovu.

  • Dvojité vypláchnutí úst: Vypláchněte si ústa zředěným roztokem jednoho dílu peroxidu vodíku a pěti dílů vody a poté si ústa znovu vypláchněte čistou vodou.

Pokud změna barvy přetrvává, vyhledejte zubního lékaře.