Zubní Nit

Jak používat zubní nit?

Jak používat zubní nit? article banner
SDÍLEJTE

Onemocnění dásní začíná na linii dásní a mezi zuby. Denní používání zubní nitě je důležitou součástí ústní hygieny. Pomáhá odstraňovat zubní plak z míst, kam se zubní kartáček zcela nedostane. Pokud však má být používání zubní nitě opravdu účinné, musíte používat správnou techniku čištění.

Správná technika používání zubní nitě

Používáte zubní nit. Výborně! Má-li však zubní nit účinně odstranit zubní plak ze zubů, musíte používat správnou techniku čištění.

Protože budete strkat prsty do úst, nezapomeňte si umýt ruce, než po niti sáhnete. Americké sdružení dentálních hygienistů vysvětluje hlavní zásady správné techniky čištění zubní nití ve čtyřech jednoduchých krocích:

 • Omotání: 

  Omotejte asi 45 cm nitě kolem prostředníčku nebo ukazováčku jedné ruky, podle toho, čemu dáváte přednost, a malé množství kolem prostředníčku nebo ukazováčku druhé ruky. (Použitím prostředníčku bude váš ukazováček volný pro manipulaci s nití.) Zní to jako hodně dlouhý kus, ale chcete mít dost na to, abyste pro čištění každého jednotlivého zubu měli dostatek čisté nitě. Stiskněte nit mezi palci a ukazováčky a ponechte si uprostřed úsek o délce 2,5 až 5 cm. Palce použijte k vedení nitě mezi horními zuby.

 • Zasunutí: 

  Ponechávejte si mezi prsty napnutou nit o délce 2,5 až 5 cm. Pomocí ukazováčků zasunujte nit mezi styčné plochy spodních zubů.

 • Přejíždění: 

  Klikatým pohybem jemně přejíždějte nití mezi zuby. Dávejte pozor, aby se vám nit mezi zuby nepřetrhla. Obtáhněte nití obrysy zubu tak, aby kolem zubu vytvořila tvar písmene C.

 • Posunování: 

  Posunujte nití nahoru a dolů po povrchu zubu a pod linii dásně a nezapomeňte vyčistit zadní stranu každého zubu. Vždy, když přejdete k dalšímu zubu, odmotejte nepoužitou část nitě z prstu jedné ruky a přitom omotejte použitou nit kolem prstu druhé ruky. Nit veďte pomocí palce.

Tato technika čištění platí pro všechny druhy nitě: voskovanou, nevoskovanou, porézní nit nebo zubní pásku. Pokud používáte správnou techniku čištění, záleží čistě na vás, jaký typ nitě zvolíte. K dispozici je mnoho druhů. Můžete si dokonce vybrat různé typy tak, aby vyhovovaly vašim potřebám i potřebám členů vaší rodiny.

Nezáleží na tom, jestli si začnete čistit nejdříve horní nebo dolní zuby nebo začnete vpředu nebo vzadu. Nezapomeňte si ale nití vyčistit všechny zuby, včetně zadní strany posledního zubu vlevo, vpravo, nahoře a dole v ústech. Nezapomeňte čistit zubní nití i pod linií dásní a podél stran zubů, které hraničí s mezerami, kde zuby chybí – i zde se mohou nacházet zbytky jídla. Použití správné techniky čištění pomůže odstranit zbytky jídla a vrstvu zubního plaku mezi zuby a pomůže zlepšit zdraví ústní dutiny.

Používání zubní nitě v nosiči

Pokud používáte manuální nosič se zubní nití, je technika čištění podobná. Držte rukojeť nosiče pevně a směrujte úsek s nití pod úhlem směrem k oblasti, kterou chcete vyčistit jako první (horní zuby nebo spodní zuby). Zlehka zasuňte nit mezi dva zuby a dbejte na to, aby se nepřetrhla. Používejte stejný klikatý pohyb, jaký byste použili u běžné zubní nitě. Ohýbejte zubní nit kolem každého zubu a přejíždějte jí i pod linií dásní a po povrchu každého zubu.

Používání elektrického nosiče se zubní nití

Stejné základní techniky čištění se použijí, pokud si zvolíte elektrický nosič se zubní nití. Jemně zasuňte nit mezi zuby a pohybujte nosičem tam a zpět, abyste vytvořili klikatý pohyb. Máte potíže dosáhnout na zadní stranu zadních zubů? Některé nosiče se zubní nití mají zahnuté rukojeti, díky nimž je snazší se k těmto problematickým místům dostat.

Čištění okolí dentálních pomůcek

Pokud používáte rovnátka nebo jiné dentální pomůcky, je správná technika čištění zubní nití obzvláště důležitá, aby se nit nezachytila o drátky nebo zámky. Můžete použít speciální ortodontickou zubní nit, která má pevné zakončení a snadno se zavádí pod hlavní drátek (také nazývaný oblouk) rovnátek. Nebo si můžete koupit zavaděč zubní nitě, což je flexibilní pomůcka se špičkou na jednom konci a očkem na druhém. Používá se tak, že očkem provléknete zubní nit o délce 45 cm. Poté zasunete špičatý konec zavaděče pod hlavní drátek a protáhnete jej tak, aby se pod něj dostala zubní nit. Jakmile je nit na místě, řiďte se stejnými zásadami správné techniky, které byste použili u standardní nitě.

Postupujte šetrně.

Špatná technika používání zubní nitě může vést ke komplikacím a je důležité, abyste byli důkladní, a přitom šetrní, a to zejména při používání elektrického nosiče se zubní nití. Ujistěte se, že víte, jak se používá. Pokud si nejste jistí, vždy se můžete zeptat svého zubního lékaře.