Zubní Nit

Druhy zubních nití

Choosing the Right Floss for You article banner
SDÍLEJTE

Druhy zubních nití

Je mnoho druhů zubních nití a neexistuje jedna „správná“ nit pro každého. Neexistuje žádný důvod, proč byste nemohli mít po ruce více druhů zubních nití a prostředků na čištění mezizubních prostorů. Malé balení nylonové zubní nitě nebo zubní pásky se skvěle vejde do kabelky, kapsy nebo cestovní tašky. Při cestování můžete použít zubní nit s mátovou příchutí, abyste nemuseli nosit lahvičku ústní vody. A když jste doma, můžete použít elektrický nosič se zubní nití.

Nalezení té správné zubní nitě pro vaše potřeby v ústní hygieně si podobně jako u jiných produktů může vyžádat několik pokusů. Existuje tolik druhů zubních nití a výrobků na čištění mezizubních prostorů, že nemusí být snadné najít si ten správný. Bez ohledu na to, jaký produkt si zvolíte, nejdůležitější věcí je čistit si mezizubní prostory každý den.

Nejlepší zubní nit pro odstraňování zubního plaku

Výsledky nedávné studie zveřejněné v časopise Journal of Periodontology ukázaly, že u čtyř různých druhů produktů na čištění mezizubních prostorů nebyl ve schopnosti odstranit zubní plak žádný rozdíl. V rámci této studie mělo 25 lidí používat čtyři různé produkty: elektrický nosič se zubní nití, nevoskovanou zubní nit, nit s textilním vláknem a nit odolnou proti přetrhnutí. V porovnání s pouhým čištěním zubním kartáčkem odstraňovaly všechny čtyři výrobky na čištění mezizubních prostorů výrazně lépe zubní plak. Elektrický nosič se zubní nití vykazoval nejvyšší průměrné odstranění zubního plaku po jednom použití.

Studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Dentistry porovnávala bezpečnost elektrického nosiče se zubní nití a standardní zubní nitě a jejich schopnost odstraňovat zubní plak. V rámci této studie mělo 78 osob používat buď standardní zubní nit, nebo elektrický nosič se zubní nití. Po 30 dnech používání měly obě skupiny na zubech výrazně méně zubního plaku než před zahájením každodenního čištění mezizubních prostorů. Elektrický nosič se zubní nití a standardní zubní nit byly při odstraňování zubního plaku stejně účinné. Kromě toho bylo zjištěno, že obě metody čištění mezizubních prostorů jsou stejně bezpečné. S používáním žádného z obou produktů nebyly spojovány žádné známky poranění tvrdých nebo měkkých tkání v ústech.

Vzhledem k tomu, že výzkum ukázal, že elektrický nosič se zubní nití je stejně bezpečný a účinný jako standardní zubní nit, měli byste si tedy vybrat elektrický nosič se zubní nití místo některého z mnoha typů standardní zubní nitě? Používání elektrického nosiče se zubní nití může být přínosné pro řadu lidí, zejména pro starší dospělé, kteří mohou mít potíže manipulovat s nití prsty. Starší děti a dospívající budou s větší pravděpodobností používat elektrický nosič se zubní nití spíš než standardní zubní nit, protože jeho používání je pro ně zábavné, zejména pokud rádi používají elektrické zubní kartáčky.

Jak vybrat správnou zubní nit

Nemusíte si však vybírat pouze jeden typ zubní nitě nebo produktu na čištění mezizubních prostorů. Různí členové vaší rodiny mohou potřebovat nebo upřednostňovat různé druhy produktů na čištění mezizubních prostorů a tyto potřeby a preference se postupem času změní. Malé děti mohou začít se speciálními neelektrickými nosiči se zubní nití v dětské velikosti a poté začít používat elektrický nosič nebo porézní nit, která umožní čištění kolem rovnátek nebo jiných dentálních pomůcek.

Pokud si nejste jistí, který typ zubní nitě je pro vás nebo člena vaší rodiny nejlepší, poraďte se se svým zubním lékařem. Zde je několik bodů, které by mohly být užitečné:

  • Máte velké mezery mezi zuby? Vyzkoušejte zubní pásku nebo speciální zubní nit Super Floss.

  • Nemáte moc místa mezi zuby? Možná zjistíte, že voskovaná nit do těchto úzkých prostor snadněji vklouzne.

  • Chcete méně námahy? Hledejte jednorázové nosiče se zubní nití nebo zubní nit s předem odměřenými vlákny.

  • Máte rovnátka nebo můstky? Dobrou volbou je porézní nit. Pokud používáte dentální pomůcky, můžete ale použít jakoukoliv zubní nit, zejména pokud máte zavaděč zubní nitě.

Řada lidí má po ruce standardní zubní nit, pokud cestuje, a doma používá elektrický nosič se zubní nití. Pokud váš manžel(ka) preferuje např. nevoskovanou nit s mátovou příchutí, zatímco vy dáváte přednost potažené zubní pásce, nemůžete pochybit, když budete mít po ruce základní zubní nit, kterou může použít každý.

Jen si pamatujte, že pokud jde o zubní nit, je její každodenní používání tím nejdůležitějším rozhodnutím, které vy i vaše rodina můžete udělat.

Hledejte pečeť Americké asociace zubních lékařů (ADA)

Ať už si vyberete jakýkoliv druh zubní nitě, nezapomeňte se dívat po schvalující pečeti Americké asociace zubních lékařů (ADA). ADA je profesní sdružení zubních lékařů v USA, které prosazuje zdraví ústní dutiny, etickou zubní praxi a vědecký pokrok.

Příznaky, kterých je třeba si všímat při používání zubní nitě

Ať už používáte jakýkoliv typ zubní nitě, poraďte se se svým zubním lékařem, pokud při čištění nití zaznamenáte některý z následujících příznaků: Červené, bolestivé nebo nateklé dásně, zvýšená citlivost zubů nebo dásní na horké a studené, krvácející dásně (zejména při čištění zubním kartáčkem a nití), hnis nebo výtok kolem zubů a dásní, kývající se zuby, nepříjemná pachuť v ústech, změny v zarovnání horních a spodních zubů a známky toho, že dásně ustupují (což může způsobit, že zuby vypadají delší).

Užitečné tipy pro čištění zubní nití

Abyste mohli dodržovat ústní hygienu i v kanceláři, vyzkoušejte zásobit svůj šuplík balíčkem jednorázových mezizubních páráteknebo zubní nití s předem odměřenými vlákny. Každá z těchto možností je ideální pro rychlé a snadné použití. Pokud díky tomu, že budete mít v kanceláři některý z těchto produktů, nebudete zapomínat na každodenní čištění mezizubních prostorů, pak je to správná volba.