Zdraví Dásní

Příčiny a léčba ústní kandidózy

Image - Příčiny a léčba ústní kandidózy article banner
SDÍLEJTE

Co je ústní kandidóza?

Ústní kandidóza, známá také jako moučnivka, je onemocnění, které se objevuje, když se na sliznici úst nahromadí kvasinky candida albicans. Ústní kandidóza se může rozvinout u každého, ale náchylnější k tomuto onemocnění jsou miminka, malé děti, starší dospělé osoby nebo kdokoliv s oslabeným imunitním systémem v důsledku choroby, jako je např. HIV.

Příznaky ústní kandidózy

Platí to i obráceně – kandidózní léze mohou být časným příznakem nakažení virem HIV. Hlavním příznakem ústní kandidózy jsou krémově bílé puchýřky v ústech, obvykle na jazyku nebo vnitřní straně tváře. Kandidózní infekce se může rozšířit a postihnout patro dutiny ústní a dásně, kde může způsobit příznaky, jako jsou zarudnutí a podráždění. V některých případech se puchýřky mohou objevit na ústním patře nebo v zadní části hrdla. Ústní kandidóza může být někdy také zaměňována s leukoplakií. Leukoplakické léze však způsobuje chronické podráždění drsnými hranami zubů, výplní nebo korunek, nikoliv organismy. Leukoplakické léze se také v průběhu času vyvíjejí, zatímco kandidózní se mohou vytvořit náhle.

Příčiny ústní kandidózy

Ústní kandidózu způsobuje narušení rovnováhy kvasinek, které se přirozeně vyskytují v lidském těle. To je důvod, proč jsou vyššímu riziku vystaveni velmi staří a velmi mladí lidé a lidé se slabým imunitním systémem. Nezbytnou součástí léčby kandidózy je však dobrá ústní hygiena. Zdraví dospělí a děti se z infekce mohou poměrně snadno zotavit, zejména pokud dodržují kompletní ústní hygienu, která sestává z čištění zubů dvakrát denně a správného každodenního používání zubní nitě. Pokud máte na jazyku nebo v ústech jakýkoli typ lézí, navštivte svého zubního lékaře, aby se mohla určit příčina problému a naplánoval se léčebný postup. Cílem léčby ústní kandidózy je zabránit šíření infekce.

Léčba ústní kandidózy

Pokud trpíte ústní kandidózou, je třeba mít na paměti několik věcí:

  • Aby se předešlo výskytu ústní kandidózy nebo jejímu návratu, dodržujte pravidelnou ústní hygienu a snažte se do své stravy zahrnout jogurty s živými, aktivními kulturami, zejména pokud kvůli chronickému onemocnění užíváte antibiotika.

  • Zubní kartáček vyměňujte častěji za nový Zubní kartáček vyměňujte za nový častěji než každé tři měsíce, jak se standardně doporučuje. Jakmile kandidózní infekce zmizí, můžete zubní kartáček používat po dobu tří měsíců nebo dokud se neopotřebuje.

  • Vyberte si libovolnou zubní nit Trpíte-li kandidózou, můžete při dodržování správné techniky čištění zubní nití používat v rámci pravidelné ústní hygieny jakýkoliv druh zubní nitě. I elektrický nosič se zubní nití je v pořádku.

  • Ústní kandidóza je běžná u kojenců a batolat, protože jejich imunitní systém není plně vyvinutý. Pokud si všimnete v ústech kojence nebo batolete bílých puchýřků, navštivte svého praktického nebo zubního lékaře. Zdravá batolata však nepotřebují žádnou léčbu a postačí jim správná ústní hygiena. Také u zdravých dětí a dospělých lze k některým jídlům a svačinám přidat neslazený acidofilní jogurt.

  • Acidophilus jsou zdravé bakterie, které mohou pomoci léčit kandidózní infekci tak, že obnovují zdravou rovnováhu bakterií ve vašem těle. Váš praktický nebo zubní lékař vám může také krátkodobě předepsat antimykotikum, které pomůže bojovat proti infekci. Kojícím matkám může lékař doporučit antimykotický krém, který se aplikuje na bradavky, aby pomohl vyřešit infekci u dítěte.

Ústní kandidóza u miminek a novorozenců

Kojící matky by měly u zdravého novorozence dávat pozor na příznaky ústní kandidózy během prvních dvou týdnů – právě v tomto období se tato infekce vyskytuje často. Kojenec s ústní kandidózou může často plakat a odmítat kojení. Rodiče by měli zkontrolovat, zda se v ústech novorozence nevyskytují známky puchýřků. Dítě trpící ústní kandidózou může kromě toho touto infekcí nakazit matku.

Matky v šestinedělí by si měly dávat pozor na tyto příznaky:

  • Bolest prsou nebo bradavek během kojení.

  • Bodavá bolest hluboko v prsou v době, kdy nekojí.

  • Obzvlášť červené nebo citlivé bradavky.

  • Odlupující se kůže okolo bradavek.

Zdravá miminka a děti se však mohou obejít i bez léčby – puchýřky mohou vymizet samy. Někdy může pomoci jen to, že sobě nebo svému dítěti přidáte do jídelníčku jogurt. Obnoví se tak bakteriální rovnováha, kterou narušilo nadměrné množství kandidózních kvasinek.

Jak se diagnostikuje ústní kandidóza?

Většina praktických nebo zubních lékařů dokáže kandidózu diagnostikovat tím, že se podívá na vzniklé puchýřky. Pokud však vy nebo váš praktický či zubní lékař máte podezření, že se za kandidózou může skrývat jiný zdravotní problém, je důležité, abyste podstoupili fyzické vyšetření a krevní testy, které problém odhalí. Pokud se zotavujete z ústní kandidózy, snažte se omezit konzumaci kváskového chleba, piva a vína, protože kvasinky obsažené v těchto produktech mohou podporovat růst kandidózních kvasinek.