Zubní sklovina

Příznaky a léčba eroze zubní skloviny

Pùíznaky a léčba eroze zubní skloviny article banner
SDÍLEJTE

Příčiny eroze zubní skloviny

Eroze zubní skloviny je jednou z mnoha příčin bolesti zubů. K zubní erozi dochází, když se v důsledku přebytku kyseliny opotřebuje zubní sklovina, což je tvrdá vnější vrstva, která dává zubům jejich strukturu. Obecně platí, že vápník, který se přirozeně vyskytuje ve slinách, pomáhá neutralizovat kyselinu v potravinách, které jíte, a chrání zubní sklovinu před erozí. Pokud však konzumujete velké množství velmi kyselého jídla nebo nápojů, vápník ve vašich slinách na to nemusí stačit. Čistá ovocná šťáva a sycené nápoje jakéhokoliv druhu (i dietní limonády) jsou vysoce kyselé, takže pokud pijete velké množství těchto nápojů, může se tím zvýšit riziko zubní eroze.

Příznaky eroze zubní skloviny

Mezi příznaky zubní eroze patří:

  • Bolest zubů: Pokud se zubní sklovina opotřebuje, zuby mohou být citlivější na teplá a studená jídla.

  • Změna barvy zubů: Zuby mohou vypadat žlutější, protože je odhaleno více zuboviny (vrstva pod zubní sklovinou).

  • Průhlednost zubů: Přední zuby mohou poblíž okrajů, kde koušete, vypadat průhledně.

  • Trhliny a promáčkliny: Pokud začne zubní sklovina erodovat, mohou se u zubů podél žvýkacích ploch objevit praskliny a malé důlky.

Léčba eroze a obnova zubní skloviny

Riziko eroze zubní skloviny můžete snížit omezením konzumace kyselých potravin. Pokud pijete sycené nápoje nebo ovocnou šťávu, používejte brčko, čímž minimalizujete kontakt nápoje se zuby, nebo tyto nápoje pijte s jídlem. Žvýkání žvýkačky bez cukru pomáhá tím, že stimuluje k tvorbě více slin, které zubům pomáhají zotavit se z působení přebytečných kyselin.