OSTATNÍ

Příznaky růstu a extrakce zubů moudrosti

Příznaky růstu a extrakce zubů moudrosti article banner
SDÍLEJTE

Má zuby moudrosti každý?

Zuby moudrosti, také známé jako třetí stoličky, jsou na úplném konci řady zubů v zadní části úst a obvykle se vyvinou až jako poslední. Ne všichni však zuby moudrosti máme, a to z různých důvodů. V dnešní době mají někteří lidé menší čelisti a mnozí z nás na tyto později se objevující zuby nemají v ústech dostatek místa.

Bolesti zubů moudrosti

Většina z nás má čtyři zuby moudrosti, vždy po jednom vzadu v každé části ústní dutiny. U mnoha lidí se zuby moudrosti vynořují z čelisti ve věku 17 až 25 let a nezpůsobují problémy. U jiných lidí mohou zuby moudrosti zasáhnout do čelisti nebo v ní uvíznout nebo se vůbec neprořežou. To může způsobit těsnání nebo dislokaci jiných zubů nebo vést ke vzniku zubního kazu, infekci nebo onemocnění dásní. Retinované zuby moudrosti (tj. ty, které se nemohly prořezat) jsou v čelisti umístěny v neobvyklých polohách, někdy horizontálně, což jim brání se normálním způsobem prořezat. Retinované zuby moudrosti však často žádné příznaky ani bolest nezpůsobují a zůstávají v čelisti po celý život.

Příznaky růstu zubů moudrosti

V některých případech retinované zuby moudrosti problémy způsobují. V okolí, kde se retinovaný zub nachází, můžete pozorovat zarudnutí a otok nebo můžete pociťovat bolest čelisti, bolest hlavy a zvláštní chuť, když v blízkosti takového zubu skousnete.

Zuby moudrosti jsou přetrvávajícím pozůstatkem z dřívějších dob lidstva, kdy jsme jedli primitivnější stravu a potřebovali více zubů. Když se zuby moudrosti snaží prořezat, mohou vytlačit jiné zuby a zasahovat do ortodontických pomůcek. Částečně prořezané zuby moudrosti mohou také poskytnout živnou půdu bakteriím a přemnožení bakterií může vést k závažným onemocněním dásní.

Extrakce zubů moudrosti

I když retinované zuby moudrosti nezpůsobují žádné příznaky, někteří zubní lékaři doporučují jejich chirurgické odstranění, aby se zabránilo riziku budoucích problémů. Naštěstí je extrakce zubu moudrosti běžným ambulantním zákrokem, který se provádí v lokální anestezii. Stejně jako u všech chirurgických zákroků očekávejte v prvních dnech po zákroku zbytkové krvácení, otok a podlitiny a je nutné omezit své aktivity. Většina lidí se však uzdravuje rychle a snadno.