OSTATNÍ

Příznaky a léčba pericoronitis (perikoronitidy)

Příznaky a léčba pericoronitis (perikoronitidy) article banner
SDÍLEJTE

Co je erupce zubů?

Částečně prořezaný zub je zub, který se ještě zcela nevynořil z dásní. Okolí částečně prořezaných zubů se obzvláště obtížně čistí a jejich okolí je náchylné k zánětu dásní. Zvláště platí, že pokud se zuby moudrosti v horní čelisti prořežou dříve než zuby moudrosti ve spodní čelisti, může horní zub kousnout do retinovaného (plně neprořezaného) zubu, což může způsobit podráždění a zvýšit pravděpodobnost infekce.

Příznaky perikoronitidy

Pokud se zánět dásní vyskytne v oblasti kolem částečně prořezaného zubu, jedná se o stav známý jako perikoronitida. Nejčastěji bývají zasaženy zuby moudrosti, které jen mírně vyčnívají z dásní.

Léčba perikoronitidy

Pokud se u vás rozvine perikoronitida, začne zubní lékař nejspíš vypláchnutím oblasti kolem zasaženého zubu, aby se odstranily nečistoty. Poté zřejmě provede rentgen, aby zjistil, zda je pravděpodobné, že se zub prořeže. Pokud to vypadá, že zub bude i nadále retinovaný (plně se neprořeže), zubní lékař pravděpodobně doporučí, aby byly odstraněny horní i spodní zuby moudrosti. Někdy jsou během jedné návštěvy u zubního lékaře odstraněny oba zuby, přesto někteří zubní lékaři doporučují odstranění ve více termínech. Obecně je dobré odstranit horní i spodní zuby moudrosti, pokud je pravděpodobné, že jeden z nich bude i nadále retinovaný, a pokud se chcete vyhnout zvýšenému riziku zánětu dásní v důsledku nesprávného zarovnání zubů.