OSTATNÍ

Příčiny a léčba sucha v ústech

Image - Article Hero - Příčiny a léčba sucha v ústech article banner
SDÍLEJTE

Sucho v ústech je každodenní problém, který způsobuje, že se cítíte nepříjemně, když polykáte, jíte nebo mluvíte. Je to stav, kdy nevytváříte dostatek slin, abyste udrželi ústa vlhká. Lékaři ne vždy hovoří o suchu v ústech jako o nežádoucím účinku, když vám nějaký lék předepisují. Sucho v ústech ale může užívaný lék způsobovat. Ať děláte cokoliv, předepsaný lék nepřestávejte užívat. O suchu v ústech se však lékaři co nejdříve zmiňte. Sucho v ústech může být také příznakem jiných onemocnění, jako je např. cukrovka. Pokud vás tedy sucho v ústech začne trápit, určitě o tom řekněte lékaři nebo zubnímu lékaři.

Příčiny sucha v ústech

K suchu v ústech mohou přispívat stres a úzkost, stejně jako léky, které kvůli nim můžete užívat. Je důležité, abyste o svém celkovém zdraví komunikovali i se svým zubním lékařem, protože cokoliv, co zvyšuje riziko sucha v ústech, také zvyšuje riziko onemocnění dásní. Váš zubní lékař vám může doporučit, abyste věnovali zvláštní pozornost své každodenní ústní hygieně a naplánovali si další čištění zubů v době zvýšeného rizika, například během těhotenství nebo před zahájením chemoterapie.

Pokud náhle pocítíte příznaky sucha v ústech, může to být způsobeno tím, že jste začali užívat určitý druh léků. Užívání léků je hlavní příčinou sucha v ústech. Podle americké Akademie všeobecného zubního lékařství způsobuje sucho v ústech přibližně v 90 % všech případů užívání léků. Možná nebudete moci léčbu přerušit, ale měli byste svého zubního lékaře informovat, pokud se něco změní ve vašem celkovém zdravotním stavu a začnete užívat léky. Například antidepresiva, antihistaminika, protizánětlivá léčiva a antihypertenziva jsou jen některé z mnoha typů léků, které mohou přispívat k suchu v ústech. Kromě toho mohou sucho v ústech také způsobovat chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, onemocnění ledvin nebo lupus, a lékařská ošetření, jako jsou chemoterapie nebo ozařování.

Pokud trpíte na trvalé a závažné sucho v ústech, promluvte si se svým lékařem o tom, zda můžete snížit dávku léku, který problém způsobuje, či případně přejít na jiný lék. Každý reaguje na léky jinak, takže přechod na jiný lék, který slouží ke stejnému účelu, může přinést stejné pozitivní účinky a menší sucho v ústech.

Zdravotní problémy související se suchem v ústech

Většina z nás o vlhkosti v ústech nepřemýšlí, dokud nám v ústech nevyschne. Sucho v ústech, známé také pod názvem xerostomie, může mít celou řadu příčin:

Pokud chcete odstranit odolné skvrny, které se hromadí pod zubní sklovinou, je nutné povrch vybělit. Bělení je chemický proces, při němž se barva odstraňuje oxidací barevných molekul tvořících skvrnu. Metody bělení se liší koncentrací bělicího přípravku (peroxidu vodíku), což umožňuje regulovat, jak bílý má váš úsměv být.

 • Léčba rakoviny: Pokud máte jakýkoliv typ rakoviny v oblasti hlavy nebo krku a podstupujete ozařování, sucho v ústech je častým nežádoucím účinkem, protože ozařování kromě ničení rakoviny poškozuje také slinné žlázy. Sucho v ústech mohou způsobovat také některé léky používané k léčbě rakoviny jakékoliv části těla.

 • Léky na předpis: K suchu v ústech mohou přispět stovky běžných léků, včetně mnoha antidepresiv a léků na vysoký krevní tlak. Pokud užíváte léky, které zřejmě způsobují pocit sucha v ústech, buďte obzvláště opatrní při čištění zubů a používání zubní nitě.

 • Poškození nervů: Některé typy poranění hlavy nebo krku mohou poškodit specifické nervy, které dávají pokyn slinným žlázám, aby produkovaly sliny.

 • Chronická onemocnění: Cukrovka, HIV/AIDS a Parkinsonova choroba patří mezi onemocnění, která mohou přispívat k chronickému suchu v ústech. Někteří starší lidé trpí Sjögrenovým syndromem, což je autoimunitní onemocnění, pro které jsou charakteristické extrémně suché oči a sucho v ústech. Sjögrenův syndrom se vyskytuje u starších dospělých osob a je častější u žen než u mužů. Přesná příčina zůstává nejasná, ale pokud se u vás nebo někoho, koho znáte, rozvine Sjögrenův syndrom, je mimořádně důležité věnovat pozornost suchu v ústech. Dokonce i u těch, kteří celý život dbají na ústní hygienu, se může vytvořit zubní kaz, a to jednoduše kvůli nadměrnému nedostatku slin, které toto onemocnění doprovází.

 • Užívání drog: Se suchem v ústech jsou spojovány metamfetaminy.

Příznaky sucha v ústech

Máte ráno po probuzení v ústech pocit lepkavosti a sucha? Cítíte nutkání pít hodně vody? Sucho v ústech může ztěžovat polykání, žvýkání jídla nebo zřetelnou artikulaci. Při suchu v ústech se mohou velmi rychle kazit zuby a někdy pro tento stav neexistují žádné varovné příznaky. Neléčené sucho v ústech může také přispět k zápachu z úst, někdy si všimnou zatuchlého zápachu i ostatní.

 • Suchý nebo lepkavý pocit v ústech, jako by ústa byla vycpaná vatovými tampony.

 • Pocit pálení v ústech nebo na jazyku a někdy má člověk pocit, jako by byl jeho jazyk kožený.

 • Potíže nebo nepříjemné pocity při žvýkání, polykání nebo mluvení.

 • Suché rty a bolest v krku nebo v ústech.

Trpím na sucho v ústech?

Pokud si myslíte, že trpíte na sucho v ústech, ale nejste si jistí, položte si následující otázky.

 1. Berete denně jeden nebo více léků na předpis?

 2. Máte ráno po probuzení v ústech lepkavo a sucho?

 3. Máte potíže s polykáním nebo mluvením?

 4. Pijete hodně vody, abyste neměli pocit sucha v ústech?

 5. Máte pocit sucha v krku a pálí vás někdy v ústech?

 6. Pálí vás jazyk nebo se jeho barva změnila na tmavší odstín červené?

 7. Máte někdy pocit, že je váš jazyk suchý, jako by byl kožený?

 8. Bolí vás někdy na jazyku nebo v ústech a bolest neodeznívá?

Pokud jste odpověděli „ano“ na jednu nebo více otázek, promluvte si se svým praktickým lékařem a navštivte svého zubního lékaře, který vám poradí, jak problém zmírnit.

Léčba sucha v ústech

 • V průběhu dne a v noci pijte po malých doušcích vodu o pokojové teplotě a vždy u sebe mějte láhev s vodou.

 • Nepijte velké množství vody, která má extrémní teplotu (je buď velmi horká, nebo velmi studená).

 • Pijte pouze nápoje neobsahující cukr a vyhýbejte se syceným nápojům.

 • Během jídla pijte tekutiny, například vodu. Před jídlem, během něj a po něm pijte vodu.

 • Žvýkejte žvýkačku bez cukru nebo cucejte tvrdé bonbóny bez cukru, abyste stimulovali tvorbu slin.

 • Vyhněte se kouření a pití alkoholu. Alkoholické nápoje i kouření vysušují ústa a zvyšují náchylnost k onemocněním dásní a rakovině ústní dutiny.

 • Pokud máte ve zvyku používat ústní vodu, vyberte si takovou, která neobsahuje alkohol. Přečtěte si etiketu a ujistěte se, že ve složení není uveden alkohol.