DĚTI

Ústní a dentální hygiena u děti

Image - Ústní a dentální hygiena u děti article banner
SDÍLEJTE

Jako rodič potřebujete mít informace o zdraví a vývoji ústní dutiny svého dítěte. V tomto článku se zabýváme postupem v péči o ústní dutinu od kojenců po teenagery, možnými problémy, na které je třeba dávat pozor, a způsoby, jak zajistit zdravý úsměv.

Vývoj zubů u kojenců

Rodiče mohou očekávat, že většina mléčných zubů se dítěti prořeže do 30 měsíců věku. Celkem se jedná o 20 mléčných zubů. I když jsou mléčné zuby dočasné, jsou náchylné k zubním kazům a určují, jak se budou vyvíjet trvalé zuby. Proto je ústní hygiena u kojenců důležitá už od prvního zubu.

Problémy s mléčnými zuby

Potenciálním problémem ohrožujícím zdraví mléčného chrupu je zubní kaz způsobený používáním kojeneckých lahví. Ten napadá převážně horní přední zuby, ale nikoli výlučně. Jednou z hlavních příčin zubního kazu způsobeného používáním kojenecké lahve je dlouhodobé vystavení zubů sladkým nápojům. Další příčinou je ukládání dítěte do postýlky s lahví sladkého nápoje nebo používání lahve jako uklidňujícího prostředku. Cumlání palce nebo používání dudlíku ale mléčné zuby ohrožuje také. U kojenců lze cumlání palce a používání dudlíku bez problémů tolerovat. Pokud však tento návyk přetrvává i po dosažení věku pěti či šesti let, může to mít trvalý negativní dopad na dětské zuby. Tlak a sání mohou dítěti změnit skus, takže se horní a spodní přední zuby přestanou dotýkat.

Péče o zuby u kojenců

Těmto problémům mohou rodiče předejít vhodnou prevencí. Když dítě naučíte zdravým stravovacím návykům už v raném věku, můžete tím riziko vzniku zubního kazu omezit. Rodiče by neměli dětem plnit lahve nápoji s obsahem cukru a dudlíky by měli pravidelně umývat. Během dne by děti měly pít mléko a vodu, ale v noci pouze vodu.

Dalším způsobem, jak zajistit, aby byly dětské zuby zdravé, je začít s pravidelnou každodenní ústní hygienou. Rodič by měl čistit dětem zuby dvakrát denně dětským zubním kartáčkem fluoridovou zubní pastou v množství o velikosti hrášku. Manuální zubní kartáček Oral-B s medvídkem Pú pro děti do 2 let má extra měkká vlákna ideální pro dětské zuby a protiskluzový úchop. A zubní pasta Oral-B s medvídkem Pú pro děti do 2 let obsahuje zubními lékaři doporučené množství fluoridu pro dětské zuby.

Postup v ústní hygieně u batolat

Vzhledem k tomu, že dítěti vyrostou všechny mléčné zuby přibližně do 3 let, měli by rodiče své batole připravit na první návštěvu zubního lékaře. Rodiče by z toho měli udělat pozitivní zážitek. Pravidelné návštěvy zubního lékaře každých 6 měsíců pomohou vašemu dítěti zbavit se strachu ze zubního lékaře.

Rodiče by měli dětem čistit zuby až do doby, kdy děti dosáhnou školního věku. Může to být náročné zvlášť v období, kdy se děti začnou prosazovat. Oral-B nabízí rodičům způsoby, které čištění zubů usnadní a udělají z něj zábavu. Kromě toho má zubní kartáčky pro každý věk. Oral-B také nabízí řadu zubních kartáčků ozdobených postavičkami z filmů Disney, Disney/Pixar a Star Wars. Dětem se čištění elektrickým zubním kartáčkem Oral-B dokonce může líbit.

Aby bylo čištění ještě větší zábava a zuby byly čištěny po dobu dvou minut, jak doporučují zubní lékaři, stáhněte si bezplatnou aplikaci Disney Magic Timer z Apple Store nebo Google Play.

Postup v ústní hygieně u dětí školního věku

Dětem školního věku (6–12 let) postupně vypadávají mléčné zuby a nahrazují je zuby trvalé. Některé mladší děti může ztráta zubů znepokojovat a nemusí se jim líbit pohled na krev u každého vypadlého zubu. Rodiče by jim však měli vysvětlit, že je to součástí dospívání, růstu a nabývání síly. Také hra na „zoubkovou vílu“ je dobrý způsob, jak dětské obavy zmírnit a naučit děti, aby se na každý vypadlý zoubek dokonce těšily.

V zájmu budování dobrých návyků v ústní hygieně by rodiče měli omezit podávání sladkého občerstvení a nápojů. Nejlepší je se jim zcela vyhnout. Rodiče by měli s dětmi čistit zuby až do věku 8 let a pak na ně ještě dalších několik let dohlížet. Elektrický zubní kartáček Oral-B Junior Smart je skvělou volbou pro děti ve věku od 6 do 12 let, protože má mnoho funkcí, které chrání jejich dásně a zároveň zajišťují důkladné čištění.

Postup v ústní hygieně u teenager

Když začnou děti dospívat, je důležité u nich podporovat dobrou ústní hygienu včetně pravidelných návštěv zubního lékaře. Zejména u teenagerů se mohou vyskytnout určité problémy, jako je potřeba rovnátek nebo nutnost vytrhnout zuby moudrosti. Jedná se o běžnou a normální součást dospívání. Rovnátka nejsou jen pro hezčí úsměv. Rovné zuby se lépe čistí a dásně se lépe udržují zdravé. Při nošení rovnátek vyvstává problém se zubním plakem a zbytky jídla, pro které vzniknou nová místa, kde se mohou hromadit. Vaše dítě může používat elektrický zubní kartáček Oral-B vyrobený speciálně pro teenagery. Dodává se s kartáčkovou hlavou Ortho, která je navržena tak, aby účinně a jemně čistila okolí rovnátek.

Teenagery k čištění zubů motivuje také nová funkce FunZone v aplikaci Oral-B, protože dělá z pravidelného čištění zábavný a kreativní každodenní návyk, který můžou sdílet na sociálních sítích.

Problémy s ústní hygienou u teenager

Špatné stravovací návyky mohou vést k tvorbě zubních kazů a/nebo chronickému zápachu z úst. Rodiče by měli svým dospívajícím dětem dávat zdravé svačiny, a tím předcházet tomu, aby si děti kupovaly nekvalitní potraviny. Teenageři jsou také vystaveni tlaku vrstevníků, aby začali kouřit, používat elektronické cigarety nebo si nechali v ústní dutině udělat piercing. Rodiče by si měli promluvit se svými dospívajícími dětmi o rizicích pro zdraví ústní dutiny spojených s užíváním tabáku i elektronických cigaret a o rizicích infekce spojené s piercingem. Rodiče by měli dětem vysvětlit, že dobré zdraví ústní dutiny je součástí jejich celkového zdraví a že s nimi spíš bude jednáno jako s dospělými, pokud budou mít zdravý a krásný úsměv.