ZUBNÍ KAZ

Fluoridy v prevenci zubního kazu - zubní pasta s fluoridem

Fluoridy v prevenci zubního kazu - zubní pasta s fluoridem article banner
SDÍLEJTE

Předchází fluorid zubnímu kazu?

Fluorid pomáhá předcházet zubnímu kazu tím, že zpomaluje rozpad zubní skloviny a urychluje proces remineralizace. Nové krystaly zubní skloviny, které se tvoří, jsou tvrdší, větší a odolnější vůči kyselině. Zubní sklovina je tvrdá, ale porézní. Zubní plak na povrchu zubů může produkovat kyseliny, které prosakují do pórů zubní skloviny a narušují její vnitřní strukturu. Tento proces, nazývaný demineralizace, může vytvořit v zubu slabé místo, ve kterém se při absenci ošetření může vytvořit zubní kaz. Pokud budete vědět, čím fluorid přispívá ke zdraví zubů, dokážete lépe rozpoznat zubní plak a zabránit tomu, aby se z něj stal zubní kaz.

Zjistěte, jaké pozitivní účinky má fluorid na zuby

Nejčastějšími zdroji fluoridu je fluorovaná pitná voda, zubní pasta a některé ústní vody.

Zubní pasta s obsahem fluoridu

Zubní pasty s obsahem fluoridu pomáhají předcházet vzniku zubního kazu u dětí i dospělých. Abyste posílili slabá místa a odhalené kořeny a pomohli předcházet raným stádiím zubního kazu, pravidelně si čistěte zuby zubní pastou s obsahem fluoridu.

  • Na své děti byste měli při čištění zubů vždy dohlížet.

  • Pokud zubní pasta obsahuje fluorid, měly by ji děti mladší 6 let používat pouze v množství o „velikosti hrášku.“

Ústní voda s obsahem fluoridu

Vypláchnutí úst ústní vodou, která obsahuje fluorid, je dalším způsobem, jak pomoci sebe i svou rodinu ochránit před vznikem zubního kazu.

  • V současnosti existuje spousta značek ústní vody obsahující fluorid.

Pitná voda s obsahem fluoridu

Přidávání fluoridu do pitné vody je jednou z nejjednodušších a nákladově nejefektivnějších metod ochrany dětí a dospělých před tvorbou zubního kazu.

  • Nejste si jisti, jaká je hladina fluoridu ve vašem vodovodním řadu? Informujte svého zubního lékaře, pokud vámi používaná pitná voda není fluorovaná. Může vám doporučit, abyste používali přípravky s vysokou koncentrací fluoridu.

  • Pokud voda, kterou používáte, neobsahuje fluorid, zubní lékař vám i vaší rodině může předepsat tablety nebo kapky s obsahem fluoridu, které vám pomohou ochránit zuby před zubním kazem.

  • Fluorovaná voda je skvělou náhradou nealkoholických nápojů, protože pomáhá chránit zuby a současně minimalizovat poškození způsobená příjmem cukru.

  • Balená voda nemusí obsahovat fluorid, takže i když se její pití může jevit jako bezpečné, nezapomeňte, že v ní bude chybět fluorid, který je obsažen ve vodě z kohoutku.

Fluorid má pro zdraví zubů klíčový význam, a protože teď už o tom víte, můžete jej zahrnout s větší pravidelností do své ústní hygieny.