ZUBNÍ KAZ

Prevence zubního kazu - potraviny pro zdravé zuby

Image - Prevence zubního kazu - potraviny pro zdravé zuby article banner
SDÍLEJTE

Jak přirozeně předcházet zubnímu kazu

Muset si odepřít sladkosti, jako jsou sušenky a bonbóny, není nic příjemného. Ale pokud jde o zubní kaz, výběr jídla hraje důležitou roli. Některá jídla mohou vašim zubům uškodit, zatímco jiná obsahují základní živiny, které je udržují zdravé a silné. Abyste pomohli zabránit vzniku zubního kazu, mějte při výběru jídla na paměti následující informace.

Vápník

Vápník je hlavní součástí prevence zubního kazu, zejména u dětí ve vývinu. Skvělým zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, jako je mléko, jogurt a sýr. A protože se vápník neukrývá v tuku, jsou stejně tak dobré i odstředěné mléko a nízkotučný jogurt. Dalšími zdroji vápníku je ze zeleniny např. brokolice a brukev čínská, dále konzervované ryby s kostmi, mandle, para ořechy a sušené fazole.

Ovoce, vláknina a zelenina

Jídlo s vysokým obsahem vlákniny udržuje průtok slin, což pomáhá vytvářet minerální obranu proti tvorbě zubního kazu. Dobrými zdroji vlákniny jsou sušené ovoce jako datle, rozinky a fíky a také čerstvé ovoce jako banány, jablka a pomeranče. K dalším možnostem patří zelenina jako fazole, růžičková kapusta a hrášek spolu s arašídy, mandlemi a otrubami.

Celozrnné obiloviny

Celozrnné obiloviny poskytují vitaminy B a železo, které pomáhají udržovat dásně zdravé. Celozrnné obiloviny obsahují také hořčík, který je důležitou složkou pro kosti a zuby. Kromě toho mají celozrnné obiloviny vysoký obsah vlákniny. Dobrým zdrojem jsou otruby, rýže natural, celozrnné cereálie a těstoviny.

Vyhýbejte se potravinám, které způsobují zubní kaz

Pokud chcete dodržovat zásady zdravé stravy, která je dobrá pro vaše zuby a zbytek těla, snažte se zohledňovat potravinovou pyramidu. Tato pyramida je strukturována tak, aby vám během dne poskytovala zdravou porci všech potřebných skupin potravin.

Sladké svačinky

Když vás přepadne mlsná, soustřeďte se na výběr zdravých jídel, jako jsou ta, která jsme zmínili dříve. Snažte se vyhýbat sladkostem, protože cukr se spojuje se zubním plakem, který oslabuje zubní sklovinu, takže jste pak náchylní vůči tvorbě zubního kazu. Ve skutečnosti se vaše zuby po každé sladké svačince ocitají na dalších 20 minut „v obležení“. Čištění zubů elektrickým zubním kartáčkem Oral-B po snědení sladké svačinky může pomoci zabránit hromadění zubního plaku a vzniku zubního kazu.