ZUBNÍ KAZ

Příznaky a léčba zubního abscesu

Pùíznaky a léčba zubního abscesu  article banner
SDÍLEJTE

Co způsobuje absces zubu?

Pokud trpíte bolestí zubů, která přesahuje mírnou až středně silnou intenzitu a dosahuje úrovně silné pulzující bolesti, může to být příznakem zubního abscesu. Zubní absces je hnisem naplněná léze u kořenů zubů, kterou způsobuje infekce. Prvním příznakem je pulzující bolest zubu, která neodeznívá.

Příznaky zubního abscesu

Zpočátku je zub s velkou pravděpodobností citlivý na žvýkání a kousání, stejně jako na teplo a chlad. Můžete také dostat horečku, otečou vám lymfatické uzliny na čelisti nebo krku nebo nateče obličej.

Pokud vám praskne absces, poznáte to podle výtoku z úst, který má odpornou chuť. Přestože bolest může ustoupit, pokud absces praskne, bude vás muset ošetřit zubní lékař, aby se odstranila infekce, zub se zachránil a předešlo se komplikacím. Pokud absces nepraskne, infekce se může rozšířit do jiných částí těla. Tento problém nelze ignorovat.

Léčba zubního abscesu

Léčba bude pravděpodobně obnášet odsátí abscesu, pokud není prasklý. Zubní lékař vám může také doporučit, abyste si zakoupili volně prodejné léky proti bolesti, vyplachovali ústa teplou slanou vodou a užívali antibiotika. Závažnější abscesy mohou vyžadovat odstranění infikované tkáně z kořenového kanálku a v krajním případě je nutné zub vytrhnout.

Jak předcházet zubnímu abscesu

Zubní absces může začít jako neléčený zubní kaz, takže nejlepším způsobem, jak mu předejít, je v první řadě zabránit vzniku zubního kazu dodržováním pravidelnéústní hygieny, a to čištěním zubů dvakrát denně a každodenním používáním zubní nitě. Pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou také důležité, zejména pokud jste se s abscesem ut léčili. Váš zubní lékař tak bude moci potvrdit, zda infekce vymizela.