ZUBNÍ KAZ

Existuje lék proti zubnímu kazu?

SDÍLEJTE

Zubní kaz je každoročně jedním z nejčastějších onemocnění, kterému lidé čelí. Zubní kaz, neboli tzv. kavita, je problémem ústní dutiny pro lidi na celém světě. Vzniká tak, že se zubní plak, což je lepkavá látka tvořící se na povrchu zubů, smísí s cukry v jídle. Toto spojení vytváří kyseliny, které mohou poškodit a oslabit zubní sklovinu. Už vytvořený zubní kaz sice nelze vyléčit jinak, než zásahem zubního lékaře, existuje však několik kroků, kterými mu jde předcházet. Pojďme se nyní podívat na zubní kaz detailněji.

Co je to zubní kaz?

Zubní kaz může způsobit jídlo a bakterie. Uvnitř ústní dutiny se neustále tvoří zubní plak. Tato lepkavá látka přilne k dásním a zubům a obsahuje bakterie, které se živí cukry z našeho jídla. A jakmile se tyto bakterie krmí, produkují kyselinu. I dlouho po jídle může tato kyselina agresivně působit na zuby a po určité době může začít ničit zubní sklovinu. Pokud není zubní kaz ošetřen, začne prostupovat celým zubem a všemi jeho vrstvami.

Žádné bolesti ani přecitlivělosti si nemusíte všimnout, dokud zubní kaz nepronikne zubní sklovinou a nedostane se až k zubovině, která začne být citlivá na horké či studené nápoje a potraviny.

Riziko vzniku zubního kazu může zvýšit celá řada faktorů a chování.

Prvním a nejdůležitějším faktorem je absence ústní hygieny. Čistěte si proto zuby alespoň dvakrát denně zubní pastou s obsahem fluoridu a pravidelně používejte zubní nit. Pokud chcete mít své zuby ve skvělé kondici a vyhnout se zubním kazům, navštěvujte pravidelně zubního lékaře a nechte si své zuby vyčistit a zkontrolovat. Dalším důležitým faktorem je jídlo, které jíte. Pokud často konzumujete jídla bohatá na cukry, dopřáváte tím víc živin bakteriím ve svých ústech. Tohle pro vás asi nebude žádná novinka, ale snažte se vyhnout cukrovinkám, limonádám, sladkým šťávám a sladkému pečivu. Omezte také množství svačinek, které konzumujete mezi jídly, protože zvýšená spotřeba sladkých jídel může riziko zubního kazu zvýšit.

Mezi další faktory lze zařadit syndrom sucha v ústech a nedostatečné množství slin. Sliny totiž fungují jako přirozená ochrana zubů, protože z úst odplavují zbytky jídla a škodlivé cukry. Pokud do své pravidelné ústní hygieny zahrnete zubní pastu s obsahem fluoridu, budou vaše zuby vůči působení kyselin odolnější. Kromě zubních past existuje na trhu celá řada dalších produktů s obsahem fluoridu, například ústní vody.

Jak vzniká zubní kaz?

Zubní kaz může vzniknout, pokud často konzumujete sladké nápoje nebo potraviny, protože jsou zuby často vystaveny působení kyselin. Postupem času mohou tyto kyseliny, které agresivně působí na zuby, zapříčinit demineralizaci zubní skloviny. Odstranitelné bílé skvrnky na zubech mohou signalizovat, že máte nedostatek určitých minerálů a také že se na jejich místě může začít tvořit zubní kaz.

Jak zabránit zhoršování zubního kazu

Ačkoliv zubní kaz vlastně vyléčit nejde, můžete se ho pokusit zastavit hned v raném stádiu správnou ústní hygienou. Ta zahrnuje i nákup elektrického zubního kartáčku Oral-B, který pomáhá účinněji odstraňovat zubní plak a zabraňuje vzniku zubního kazu. Je také důležité vědět, že zubní sklovina dokáže sama sebe opravit pomocí minerálů obsažených ve slinách, přičemž jí významnou měrou pomáhá fluorid obsažený v zubních pastách. Více informací najdete v tomto tutoriálu zaměřeném na zubní kaz. Pokud se chcete dozvědět o dalších způsobech, jak zubní kaz zastavit, přečtěte si tento článek o prevenci vzniku zubního kazu.

Existuje lék proti zubnímu kazu

Jak zubní kaz ošetřit

Ačkoliv zubní kaz vlastně vyléčit nejde, existují možnosti, jak ho ošetřit. V závislosti na závažnosti zubního kazu bude zubní lékař pravděpodobně muset vrtačkou odstranit poškozenou část zubu, kterou následně vyplní. Pokud je zub už ve velmi špatném stavu, zřejmě bude muset zubní lékař rozsáhlou část poškozené zubní struktury odstranit a nahradit ji korunkou, která se nasazuje na zbývající část zubu. Pokud je situace tak špatná, že už jsou zubní nervy mrtvé, asi bude nutné přistoupit k ošetření kořenových kanálků. To znamená odstranit nervy a tkáně včetně napadené části zubu, na který se nasadí korunka.

Proto raději zubnímu kazu předcházejte a nezapomínejte se usmívat!