Zubní kaz je jednou z nejčastějších příčin bolesti zubů. Vzniká, když dojde k narušení zubní skloviny, čímž se na povrchu zubu tvoří jakési kapsy zubního kazu. Kaz způsobují kyseliny, které poškozují strukturu zubu a které jsou produkovány bakteriemi žijícími v zubním plaku. Zubní plak je lepkavá vrstva tvořená bílkovinami nacházejícími se v lidských slinách při metabolizaci zbytků potravin s obsahem cukru v ústech. Některým formám zubního kazu lze předcházet správnou ústní hygienou a pravidelnými návštěvami zubního lékaře.
Následující obrázek vám pomůže poznat a pochopit princip zubního kazu, abyste mu mohli snadněji předcházet.
První stadium: Bílé skvrnky
První stadium zubního kazu začíná, když se na povrchu zubů objeví křídově bílé skvrnky, které způsobuje úbytek vápníku a hromadění zubního plaku. Bakterie přítomné v zubním plaku následně začínají rozkládat cukry obsažené v jídle. Vznikají kyseliny, které narušují zubní sklovinu, což je proces, kterému se také říká demineralizace povrchu zubu. V této fázi lze vznik zubního kazu stále ještě zvrátit pomocí správné péče, o které byste se měli poradit se svým zubním lékařem. Jde například o používání správné techniky čištění, používání zubní pasty s obsahem fluoridu a aplikaci cílené fluoridové kúry.
Druhé stadium: Zubní kaz ve sklovině
V tomto druhém stadiu zubního kazu se zubní sklovina začíná pod povrchem zubu rozpadat. Nyní už přirozené procesy obnovy hladiny minerálů nedokážou zubní sklovinu a minerály obnovit, takže uvnitř zubu vzniká léze. Pokud není zubní kaz odstraněn, hrozí narušení povrchu zubu, což je nezvratný proces. Pokud dojde k narušení povrchu zubu, je nutné ihned vyhledat péči zubního lékaře.
Třetí stadium: Zubní kaz v zubovině
Třetí stadium zubního kazu se nazývá také zubní kaz v zubovině. Pokud se neošetří, bakterie a kyseliny nepřestanou rozpouštět zubní sklovinu a hrozí, že léze pronikne až k zubovině neboli dentinu. Dentin je ta část zubu, která se nachází mezi zubní sklovinou a dření. Jakmile zubní kaz pronikne až k zubovině, začne se zvyšovat i míra bolestivosti a postižený zub může ostře bolet. Pokud je podpovrchová sklovina příliš oslabená úbytkem vápníku a fosforečných minerálů, dochází k rozkladu skloviny, ve které vzniká otvor. V tomto okamžiku bude k obnovení zubu pravděpodobně nutná výplň.
Čtvrté stadium: Napadení zubní dřeně
Dřeň považujeme za střed zubu. Tvoří ji živé tkáně a buňky, které se nazývají odborně odontoblasty. Dřeňové buňky produkují zubovinu, která funguje jako spojující tkáň mezi zubní sklovinou a dření. Pokud dřeň zubu infikují bakterie, začne se tvořit hnis, který nevratně ničí cévy a nervy uvnitř zubů. Tento proces je obecně znám jako bolest zubu, která může být dlouhotrvající a neustálá. V této fázi se nejčastěji přistupuje k ošetření kořenových kanálků.
Páté stadium: Vznik abscesu
Vznik abscesu je finální fází zubního kazu a je také zdaleka nejbolestivější. Jakmile infekce pronikne až ke špičce kořene zubu, hrozí nakažení i přilehlých kostí. Dochází často k otoku dásní a jazyka, což může negativně ovlivnit řeč a zvýšit náchylnost k jiným nemocem. V této fázi bývá nutné provést dentální chirurgický zákrok.
Šesté stadium: Vypadnutí zubu
Pokud nebude zubní kaz v žádném stadiu ošetřen, dojde k uhynutí zubu a bude nutné jej vytrhnout.
Jak zubnímu kazu předcházet
Proti zubnímu kazu lze bojovat celkem jednoduše. Zubnímu kazu vám pomůže se vyhnout zavedení pravidelné péče o ústní dutinu, která bude zahrnovat i tato preventivní opatření:
Vytvořte si kvalitní režim ústní hygieny a držte se ho. Používejte zubní pasty a ústní vody s obsahem fluoridu a čistěte si zuby jako expert elektrickým zubním kartáčkem. Kvalitní režim ústní hygieny vám pomůže udržovat zdraví ústní dutiny a považuje se za nejlepší prevenci vzniku zubního kazu.
Vyhýbejte se stravě bohaté na cukry a také svačinkám mezi jídly.
Pomoci vám může i pití vody. Dostatečná hydratace totiž napomáhá produkci slin, které vyživují zubní sklovinu a čistí ústní dutinu.
Prevenci vzniku zubního kazu a zachování zdraví ústní dutiny samozřejmě pomohou i pravidelné návštěvy a kontroly u zubního lékaře.