ZUBNÍ KAZ

Léčba zubního kazu

SDÍLEJTE

Zubní kaz není jen bolestivá nepříjemnost, u které lze doufat, že jednoho dne odezní. Zubní kazy vyžadují speciální ošetření, při kterém se odstraní napadená zubní struktura, opraví škody způsobené zubním kazem a zastaví bolest. Níže se podíváme na různé postupy, které vám může zubní lékař v případě zubního kazu doporučit.

Ošetření různých druhů zubního kazu

Kazy, které se vyskytují na žvýkacích plochách zubů, se nazývají okluzní. Tyto kazy vznikají zejména na zadních zubech, které jsou zubním kartáčkem hůř dostupné. V rýhách těchto zubů se mohou hromadit bakterie způsobující zubní kaz. Pokud tyto bakterie na zubech zůstanou, začnou vylučovat kyseliny, které poškozují povrch zubů. Právě tento proces způsobuje vznik zubního kazu.

Naštěstí existuje řada způsobů, jak problém zubního kazu vyřešit. Ošetření, které je pro vás nejvhodnější, zpravidla určuje to, jak je váš zubní kaz závažný. Dokáže ho stanovit pouze zubní lékař, který závažnost zubního kazu umí vyhodnotit. Níže si popíšeme možnosti ošetření od těch nejlehčích po nejzávažnější případy zubního kazu.

Ošetření zubních kazů na žvýkacích plochách a bočních stranách zubů pomocí výplní

Nejčastější formou ošetření středně až velmi závažných zubních kazů jsou výplně. Zubní lékař postižený zub nejdříve vyvrtá, odstraní zasažené tkáně a nakonec do vyvrtaného otvoru vloží výplň z vhodného materiálu tak, aby byla obnovena pevnost struktury zubu. Ačkoliv se většina výplní skládá z kompozitní pryskyřice, používají se i výplně z celé řady jiných materiálů. U výplní okluzních zubních kazů nebo kazů na zadních zubech lze použít i pevnější materiály, jako je například zlato nebo stříbro. V případě kazů na bočních stranách zubů nebo v mezizubních prostorách se zubní lékař u viditelné části zubu může rozhodnout pro kompozitní pryskyřici, která řeší estetické hledisko a lépe vypadá. Na základě závažnosti a umístění zubního kazu zubní lékař pozná, jaký způsob ošetření je pro vás nejlepší.

Záchrana vážně poškozeného zubu pomocí korunky

U těch nejzávažnějších případů zubního kazu, kdy dojde ke ztrátě většiny struktury zubu, se může zubní lékař rozhodnout pro aplikaci korunky. Vážně poškozené zuby někdy vyžadují rozsáhlé výplně, kvůli kterým jsou pak náchylnější k praskání či úplnému rozlomení. Při takovém stupni poškození se zubní lékař pokusí zachránit to, co ze zubu ještě zbývá, zub opravit a následně překrýt kovovou slitinovou nebo porcelánovou korunkou.

Kořenové kanálky – řešení pro kazy, které poškodily zubní nervy

Pokud poškození způsobené zubním kazem sahá tak hluboko, že ho nelze ošetřit některým z výše uvedených způsobů, zubní lékař vám zřejmě navrhne čištění kořenových kanálků. Jakmile zubní kaz pronikne ochrannou sklovinovou vrstvou zubu, usadí se v samotném středu zubu, v zubovině neboli dentinu. Zubní kaz, který závažně naruší zubovinu, může poškodit i nervy v zubním kořenu. Tento problém dokáže vyřešit pouze ošetření kořenových kanálků. Během tohoto zákroku zubní lékař odstraní poškozený nerv i okolní tkáň tvořenou cévami nebo dření a vyplní celou oblast speciální endodontickou výplní. Pokud je při zákroku nutné odstranit velkou část zubu, může zubní lékař po dokončení procedury nasadit na zbytek zubu korunku.

Vytržení zubu jako poslední řešení

Dalším způsobem ošetření zubního kazu je extrakce neboli vytržení. Jde ale většinou o poslední možnost, když všechny předešlé způsoby ošetření k vyřešení problému nestačí. Tato možnost se zvažuje pouze tehdy, když zničení zubních tkání zvyšuje riziko rozšíření infekce do čelistní kosti. U snadno dostupných zkažených zubů provede zubní lékař jednoduchou extrakci, která nevyžaduje žádné závažnější chirurgické zákroky ani celkovou anestezii. Po vytržení zubu vznikne mezi zuby prázdné místo, které lze zakrýt částečnou zubní náhradou, můstkem nebo implantátem.

Prevence zubního kazu především

Naštěstí existují ověřené způsoby, jak se zubním kazům vyhnout, abyste nemuseli podstupovat žádný výše uvedených způsobů ošetření. Základem je důkladná každodenní ústní hygiena.

Každý den si čistěte zuby alespoň dvě minuty a dbejte na to, abyste skutečně vyčistili každou plochu každého zubu. Řada zubních lékařů doporučuje elektrické zubní kartáčky Oral-B, protože obsahují oscilačně-rotační a pulzační technologii čištění, která lépe narušuje a odstraňuje zubní plak. Čištění zubů lze ještě zkvalitnit pomocí některé pokrokové kartáčkové hlavy, jako je například Oral-B CrossAction, která v porovnání s běžným manuálním zubním kartáčkem odstraňuje až o 100 % více zubního plaku podél linie dásní.

Zubní lékaři a hygienisté navíc doporučují používat zubní pastu s obsahem fluoridu, která prokazatelně významně snižuje riziko vzniku zubního kazu tím, že posiluje tvrdé tkáně zubů. Pokud vám hrozí zvýšené riziko vzniku zubního kazu, pak vám zubní lékař či hygienista nejspíše doporučí také ústní vodu s obsahem fluoridu a každodenní používání zubní nitě. Pokud potřebujete speciální ochranu před vznikem zubního kazu, promluvte si při příští návštěvě se zubním lékařem o možnosti použití profesionální fluoridové kúry.