KOJENCI A BATOLATA

Zubní kazy na mléčných zubech

Zubní kazy na mléčných zubech article banner
SDÍLEJTE

Už víte, jak důležitá je každodenní ústní hygiena. Věděli jste ale, že je stejně důležitá i pro vaše dítě? Mléčné zuby vašeho dítěte jsou stejně náchylné k zubnímu kazu jako vaše zuby. Zubní kaz je nejběžnějším chronickým infekčním onemocněním u dětí. Mléčné zuby vytvářejí základy pro své trvalé nástupce a zubní kazy v mléčných zubech mohou později v životě dítěte vést k vyššímu riziku problémů v ústní dutině. Je důležité vědět, jaké příznaky hledat, a znát příčiny i způsob léčby. Především je však třeba zubnímu kazu u mléčných zubů předcházet.

Příznaky zubního kazu u dětí

Nejdříve musíte vědět, jak zubní kaz vypadá. A prvním místem, kde se podívat, jsou dětské dásně. Pokud často krvácejí, jsou zarudlé nebo oteklé, je to s největší pravděpodobností následkem přítomných bakterií. Specifickou oblastí, které je třeba věnovat pozornost, je linie dásní podél předních zubů dítěte. Tam mohou být malé bílé tečky, které jsou prvním příznakem zubního plaku. Bohužel, tyto příznaky mohou být často obtížně zjistitelné bez řádného profesionálního vybavení. Proto je důležité začít s pravidelnými návštěvami zubního lékaře už od prořezání prvního zubu, a to obvykle každých 6 měsíců.

Co způsobuje zubní kaz u mléčných zubů?

Zubní kazy u vašeho dítěte jsou stejné jako u vás a způsobují je tři hlavní faktory: cukr, zubní plak a kyseliny. Bakterie v zubním plaku rozkládají cukr na kyselinu, která naleptává zubní sklovinu. Zubní kazy jsou pak otvory, které se tvoří v poškozené sklovině. Tento proces může začít ihned, jakmile se dítěti prořeže první mléčný zub.

Další důležitou příčinou zubních kazů u dětí je něco, co možná používáte každý den: kojenecká lahev. Když vaše dítě pije z kojenecké lahve nebo hrníčku s pítkem, tekutina mu zalévá zuby a dásně. Pokud pije něco jiného než čistou vodu – například mléko, kojeneckou výživu nebo džus/ šťávu – jeho zuby se doslova koupou v cukrech a dalších látkách, které způsobují zubní kaz. Doporučujeme dítě odnaučit pít z kojenecké lahve do jeho prvních narozenin. Tím tvorbě tohoto typu zubního kazu zabráníte. Nejlepší je učit dítě už od 6 měsíců pít z běžného otevřeného hrníčku. Pokud necháte dítěti lahvičku na noc, naplňte ji pouze čistou vodou.

Léčba zubních kazů v mléčných zubech

Dobrá zpráva? Zubním kazům se dá snadno předcházet. Stačí několik dobrých každodenních návyků v péči o ústní dutinu a vaše dítě bude na dobré cestě ke zdravému úsměvu. Začněte nejdůležitějším krokem: čistěte zuby alespoň dvakrát denně zubní pastou s obsahem fluoridu. Vyzkoušejte zubní pastu Oral-B Baby s medvídkem Pú pro děti do 2 let.

Pomůžete tak nejen předcházet vzniku zubního kazu, ale nastavíte také v raném stadiu vývoje dítěte důležitou rutinu. Naneste jen velmi malé množství zubní pasty, přibližně o velikosti rýžového zrnka, na manuální zubní kartáček speciálně vyrobený pro dětské zuby, jako je například Oral-B Baby s medvídkem Pú pro děti do 2 let, a pečlivě vyčistěte dítěti zuby. Poté dítěti jemně otřete zuby a dásně měkkou žínkou. S tím byste měli začít, jakmile se objeví první zub.

Dále je důležité nepodávat dítěti sladká jídla a nápoje. Méně cukrů znamená menší produkci kyselin a silnější zubní sklovinu. Čtěte si složení potravin a vyhýbejte se zjevně závadným produktům, jako jsou sladké džusy a limonády. Vhodné není ani sušené ovoce nebo škrobové sacharidy obsažené např. v cereálních tyčinkách. Dokonce i potraviny vyráběné speciálně pro kojence mohou mít vysoký obsah cukrů. A pamatujte: pokud dáte na noc dítěti lahvičku, pak jen s čistou vodou.

Otázky ohledně zubních kazů v mléčných zubech

Ovlivňují kazy v zubech dítěte jeho trvalé zuby? Ano. Zubní kazy v mléčných zubech mohou zvýšit pravděpodobnost, že trvalé zuby nenarostou rovně nebo se začnou prořezávat opožděně.

Patří do kazů v mléčných zubech výplně? Ano. Výplně jsou bezpečným a preferovaným ošetřením pro děti a jejich mléčné zuby. Zabrání se tím také šíření kazu na další zuby.

Mám svému dítěti čistit zuby? Ano. S čištěním zubů dítěte byste měli začít od prořezání prvního zubu. Čistit je třeba dvakrát denně fluoridovou zubní pastou. Zubní lékaři doporučují, aby dětem čistil zuby dospělý až do věku 7 let, kdy si mohou začít čistit zuby samostat.

Kdy je třeba s dítětem poprvé navštívit zubního lékaře? První návštěva u zubního lékaře by měla proběhnout ve stejnou dobu, kdy začínáte zuby čistit – tedy když se prořežou první mléčné zuby. Po první návštěvě se doporučuje pravidelná kontrola každých 6 až 12 měsíců.