DĚTI

Zubní kaz u dětí - příznaky a léčba

Zubní kaz u dětí - příznaky a léčba article banner
SDÍLEJTE

Mléčné zuby vyžadují stejnou a pravidelnou péči jako ty trvalé. Pokud se začnou u mléčných zubů tvořit zubní kazy, napadnou stejné bakterie i trvalé zuby, a děti tak budou mít později v životě mnohem více problémů s ústní dutinou. V posledních letech bohužel výskyt zubních kazů u batolat narůstá. Zubní kaz se stal u dětí nejčastějším chronickým onemocněním. Je důležité vědět, jaké příznaky hledat, dozvědět se více o příčinách a zjistit, jak vzniku zubního kazu u batolat předcházet a jak ho léčit.

Časné příznaky zubního kazu u batolat

Nejlepší způsob, jak kontrolovat příznaky zubního kazu u batolete, je věnovat pozornost jeho dásním. Jsou-li zarudlé nebo oteklé, existuje velká pravděpodobnost, že se mu v zubech uchytily škodlivé bakterie. Další věc, na kterou je třeba dávat pozor, je jakékoliv krvácení – pokud se po čištění zubů objeví krev v umyvadle, je možná na čase navštívit zubního lékaře. Řadu příznaků zubního kazu totiž může být obtížné zjistit bez odpovídajícího vybavení. Proto nechte dítě prohlédnout zubním lékařem alespoň jednou nebo dvakrát ročně.

Co způsobuje zubní kazy u batolat?

Zdraví ústní dutiny ovlivňuje celá řada faktorů. U batolat však existují dva hlavní „viníci“, kteří mohou vést k zubnímu kazu. Největším je nadměrná konzumace sladkých jídel a nápojů. Když vaše dítě sní nebo vypije něco sladkého, bakterie zubního plaku rozloží cukr na kyseliny, které začnou naleptávat zubní sklovinu. Zubní sklovina slábne a začnou se v ní tvořit prohlubně. Těm se říká kavity.

Pomalá a dlouhodobá konzumace sladkostí je pro dětské zuby dokonce ještě škodlivější než rychlá a okamžitá. To je důvod, proč jsou kojenecké lahve a hrníčky s pítkem při tvorbě zubního kazu druhým nejvýznamnějším faktorem. Necháte-li dítě chodit delší dobu s kojeneckou lahví nebo hrníčkem s pítkem se sladkým nápojem v ruce, cukr se pomalu hromadí okolo zubů a vznikající kyseliny tak mohou působit delší dobu. Doporučujeme odvyknout děti od kojeneckých lahví a hrníčků s pítkem do věku 12 měsíců. Pokud si vaše dítě s sebou stále nosí svou kojeneckou lahev nebo hrníček s pítkem, je na čase ho to odnaučit.

Léčba zubních kazů u batolat

Co ale dělat, když se dozvíte, že má vaše batole zubní kaz? Žádný strach – existuje bezpečná a účinná léčba, která zabrání jeho dalšímu šíření. Vhodnými způsoby léčby u dětí jsou výplně i korunky – vše závisí na velikosti zubního kazu. K umrtvení se používají novokainové injekce, nebo dokonce malé množství rajského plynu, které vašemu batoleti neublíží. Promluvte si s dětským zubním lékařem a zeptejte se na nejlepší možnosti.

Jak předcházet zubním kazům u batolat

Víme, že představa zubního zákroku může být děsivá pro děti i jejich rodiče. Existují však snadné a účinné kroky, které můžete dělat každý den, aby žádnému zákroku nikdy nedošlo.

Čištění zubů: Zuby vašeho dítěte by se stejně jako trvalé zuby dospělých měly čistit alespoň dvakrát denně. Na zubní kartáček vhodný pro děti naneste zubní pastu v množství o velikosti hrášku. Vyzkoušejte elektrický zubní kartáček Oral-B 3+ nebo manuální zubní kartáček Oral-B pro děti ve věku 3–5 let, pokud dáváte přednost manuálnímu čištění.

Po čištění nechte dítě pastu pouze vyplivnout. Nevyplachujte ústa vodou, aby mohla na zuby působit ochranná fluoridová vrstva. Zubní lékaři doporučují, aby dětem do 7 let čistil zuby dospělý, který je vyčistí lépe a důkladněji.

Omezte cukry: Sladké pokrmy a nápoje, jako jsou bonbóny, čokoláda, oplatky, ale také sušené ovoce, jako jsou rozinky, je třeba omezit. Nemusíte je dětem zcela upírat, ale dávejte jim je pouze jako mimořádnou odměnu po jídle, kdy je v ústech dostatek slin, které odplaví cukr a sníží tak jeho škodlivé účinky. Mezi hlavními jídly můžete dát dítěti přesnídávku s nízkým obsahem cukru, jako jsou tyčky, krekry, sýr nebo čerstvé ovoce.

Fluorid: Je důležité, aby byly dětské zuby pravidelně vystavovány působení fluoridu. Zjistěte si, jestli u vás voda z vodovodu obsahuje fluorid nebo je třeba vašemu dítěti podávat fluoridové doplňky stravy. Při čištění zubů batolat vždy používejte fluoridovou zubní pastu v množství o velikosti hrášku a s minimálním obsahem fluoridu 1100 ppm – například zubními lékaři doporučovanou zubní pastu Oral-B Kids 3+. Také zajistěte, aby váš zubní lékař aplikoval dítěti jednou až dvakrát ročně fluoridový roztok nebo gel, který zvýší ochranu dětských zubů a zajistí zdravý úsměv.