DOSPĚLÍ

Co je ústní sprcha?

Image - Co je ústní sprcha? article banner
SDÍLEJTE

Co je ústní sprcha?

Ústní sprcha neboli ústní irigátor je ručně obsluhované zařízení k vyplachování ústní dutiny, které navádí proud vody mezi zuby a dásně, odkud tak odstraňuje zbytky jídla, zubní plak a bakterie. V kombinaci s každodenním čištěním zubní nití zlepšuje ústní sprcha každodenní ústní hygienu.

Ústních sprch existuje mnoho typů, ale všechny mají nádržku na vodu, elektrický motor pro pohon čerpadla a speciální trysku. Motor a čerpadlo vytvářejí proud stlačené vody, který proudí z nádobky s vodou přes trysku až do mezizubních prostor, odkud odstraňuje zbytky jídla, bakterie a zubní plak.

Typ – Obecně existují čtyři různé typy ústních sprch: pultové, bezdrátové nebo bateriové, sprchové a kohoutkové

  • Pultové – Nejtěžší a nejobjemnější ze čtyř typů. Umisťují se na rovnou plochu a zapojují do nedaleké elektrické zásuvky. Mají také nádobku na vodu, kterou je třeba doplňovat.

  • Bezdrátové nebo bateriové – Většinou štíhlé, malé a přenosné. Tento typ poskytuje maximální flexibilitu a je ideální na cesty. Nemusí však být stejně výkonné jako pultové ústní sprchy.

  • Sprchové ústní sprchy – Připevňují se k hlavici sprchy, takže si můžete čistit zuby před sprchováním nebo po něm. Nepotřebujete elektřinu ani baterie a nemusíte se starat o doplňování vody. Je ale většinou obtížnější s nimi zacházet.

  • Kohoutkové ústní sprchy – Nejběžnější typ ústních sprch. Jsou podobné sprchovým, nepřipojují se však ke sprše, ale ke kohoutku. Stejně jako v případě sprchových irigátorů je jejich nevýhodou ovladatelnost.

Nastavení intenzity proudu vody – Většina nejlépe hodnocených ústních sprch má nastavitelnou intenzitu proudu vody, což je skvělé pro všechny, kdo mají citlivé dásně, implantáty nebo rovnátka. Možnost nastavení proudu vody podle potřeby je obzvláště účinná při uvolňování těžko dosažitelných zbytků jídla.

Velikost – S kompaktními a bezdrátovými ústními sprchami se lépe manipuluje.

Výhody ústní sprchy

Špičkové ústní sprchy, jako ty z řady Oral-B, mají více režimů – dokonce i jeden pro citlivé dásně, což oceníte, pokud pro vás citlivost dásní představuje problém. Navíc se jedná o jemný, ale efektivní způsob čištění korunek, rovnátek, můstků a zubních implantátů.

Dalším problémem při každodenním čištění zubní nití je to, že mnoho lidí to nedokáže dělat správně. Většina nit mezizubním prostorem pouze protáhne a nit okolo zubu nezatočí do tvaru „C.“ Kontakt nitě se všemi plochami zubu tak není dostatečný. Nesprávné používání zubní nitě může navíc poškodit dásně. Ústní sprchy jsou méně citlivé na techniku čištění než zubní nitě. Nemusíte také strkat do úst prsty a vyhazovat použitou nit. Vzhledem k nižší bolestivosti a menším nárokům na techniku čištění jsou lidé ochotnější začlenit ústní sprchu do své každodenní ústní hygieny

Mám používat ústní sprchu?

Ústní sprcha by se nikdy neměla používat místo pravidelného čištění zubů kartáčkem a zubní nití. Je to ale skvělý doplněk každodenní ústní hygieny. V určitých situacích pro vás může být ústní sprcha velmi účinným nástrojem.

Krvácení dásní – Krvácení dásní může mít několik příčin. První je onemocnění dásní. Onemocnění dásní neboli periodontitida je bakteriální infekce dásní. Pokud se neléčí, může to vést až k vypadnutí zubů. Krvácení dásní může také způsobit příliš důrazné čištění zubní nití. Ústní sprchy mohou být skvělým způsobem, jak vyčistit problémové oblasti bez bolesti, kterou by způsobila zubní nit. Před čištěním zubní nití je dokonce dobré použít ústní sprchu Oral-B nastavenou na jemný režim, abyste šetrně odstranili co nejvíce zbytků jídla.

Máte rovnátka – Zbytky jídla se zachycují za zámky a pod drátky. Ústní sprcha umí vyčistit i tato obtížně přístupná místa, kde se ukrývají zbytky jídla. Pokud se zubní plak v okolí rovnátek pravidelně neodstraňuje, může to v ústní dutině způsobit řadu problémů, včetně onemocnění dásní.

Máte sucho v ústech – Sliny přirozeně čistí ústní dutinu a zabraňují hromadění lepkavého zubního plaku. Některé léky a genetické předpoklady však mohou produkci slin snižovat. To může vést k onemocnění dásní a zubnímu kazu. Ústní sprcha zvyšuje vlhkost v suchých ústech a odstraňuje lepkavý zubní plak.

Jídlo se vždy zachycuje v zubech – Některým lidem se v zubech zachycují zbytky jídla víc než jiným. Může to způsobovat tvar zubů nebo jejich nedokonalé zarovnání. Jídlo se také zachycuje okolo můstků, zubních implantátů a dalších dentálních aparátů. Ústní sprchy Oral-B jsou skvělým nástrojem pro čištění problémových oblastí u lidí, kteří jsou náchylnější k zachycování jídla v zubech, ať už kvůli genetickým dispozicím či můstkům a implantátům.