Zubní Nit

Ústní sprcha nebo zubní nit?

Water Flossers Vs. String Floss article banner
SDÍLEJTE

Základní součást ústní hygieny

Pro zdraví ústní dutiny doporučujeme používat alespoň jednou denně zubní nit a ústní sprchu a dvakrát denně čistit zuby kartáčkem. Zubní nit a ústní sprcha odstraňují zachycené zbytky jídla, zubní plak a bakterie z obtížně přístupných míst mezi zuby a pod linií dásní, kam se zubní kartáček nedostane. Bez každodenního čištění zubní nití a ústní sprchou bakterie zvápenatí a změní se na zubní kámen, což způsobuje problémy s dásněmi.

Ústní sprcha nebo zubní nit?

Čištění zubní nití znamená odstraňovat zubní plak provlékáním tenkého nylonového nebo teflonového vlákna stočeného do tvaru „C“ okolo zubů. Ústní sprcha neboli ústní irigátor funguje tak, že stříká tenký proud stlačené vody mezi zuby. Někomu se bude ústní sprcha používat snadněji než zubní nit. Nevyžaduje tolik zručnosti a je méně náročná na techniku.

Při rozhodování mezi ústní sprchou a zubní nití nezapomeňte myslet na:

 • Snadnost použití: Zubní nit se používá celkem snadno, ale je při tom důležitá technika čištění. Pro mnoho lidí je ústní sprcha mnohem pohodlnější a představuje skvělý doplněk ústní hygieny.

 • Elektřina : Většina ústních sprch je na elektřinu, takže je třeba je zapojit do zásuvky v koupelně.

 • Nastavení dle svých potřeb

   – Ačkoliv existuje mnoho různých typů nití, jejich použití vždy zahrnuje omotání tenkého vlákna okolo zubu. Přitom nelze příliš brát ohled na citlivé dásně. Ústní sprcha s různým nastavením intenzity vody, zejména s jemným režimem, je pro citlivé dásně skvělým řešením.

Co je lepší?

Nedoporučujeme zcela nahradit tradiční zubní nit ústní sprchou. Ústní sprchy sice pomocí tenkého proudu stlačené vody velmi dobře odstraňují zbytky jídla a vyplachují zubní plak z mezizubních prostor, nemohou ale zcela nahradit přímý kontakt a tření nitě o zub, kterým se odstraňuje zubní plak způsobující zubní kamen. Zubní kámen může vést až k onemocnění dásní. Nejlepší pro optimální ústní hygienu je kombinovat čištění nití s ústní sprchou.

Existují však případy, kdy může být ústní sprcha lepší než zubní nit.

 • Citlivé dásně 

  – Ustní sprchy mohou být méně bolestivou volbou pro lidi s citlivými dásněmi.

 • Rovnátka 

  – Stlačená voda je jedním z nejlepších způsobů, jak odstranit jídlo z rovnátek, aniž byste museli složitě provlékat tradiční zubní nit mezi zuby.

 • Motorické problémy

   – Ústní sprcha může být obzvláště užitečná pro lidi s artritidou nebo rovnátky, pro které může být manévrování se zubní nití obtížné.

V situacích, ve kterých nelze použít zubní nit, je velmi vhodným doplňkem ústní sprcha.