Zdraví Dásní

Co je paradentóza?

Co je paradentóza article banner
SDÍLEJTE

Ústní dutina je branou do celého těla a může také vykazovat rané příznaky vážných zdravotních problémů, které vznikají v jiných oblastech. Proto je tak důležité docházet jednou za půl roku na kontroly k zubnímu lékaři. Jde také o jednu z podmínek, jak předejít paradentóze. Paradentóza, která se velmi často pojí se zánětem dásní, je druhem onemocnění dásní, které může napadnout jiné části ústní dutiny, včetně zubů a jazyka. Proto je důležité o tomto problému něco vědět, a to včetně způsobů, jak paradentóze předcházet a jak ji léčit.

Paradentóza: závažnější forma onemocnění dásní

Paradentóza, která patří mezi onemocnění dásní, představuje závažnější případ. Gingivitida začíná jako zánět dásní. Pokud se tento zánět dásní neléčí, může přerůst až do paradentózy nebo onemocnění dásní. Vnitřní vrstvy dásní se začnou odchlipovat od povrchu zubů. Při tom se na obou stranách zubů vytvářejí kapsy. V prostorech mezi dásní a zuby se začínají hromadit zbytky jídla, které obyčejným čištěním zubů nelze vždy odstranit. To vede ke vzniku infekce v dásních a ustupování linie dásní. S tím, jak linie dásní ustupuje, kapsy se zvětšují a hrozí riziko vypadnutí zubů nebo propuknutí jiného závažného onemocnění ústní dutiny.

Příčiny paradentózy

Největším viníkem paradentózy je zubní plak. Když se plak nahromadí kolem zubů, napadá tkáň dásní, což vede k zánětu dásní (gingivitidě) a nakonec k onemocnění dásní. Existují však i druhotné příčiny. U žen mohou ke vzniku paradentózy přispět například hormonální změny způsobené těhotenstvím, menopauzou nebo menstruací. Pak jsou to různé formy nemocí, od žloutenky po HIV, které napadají imunitní systém, což způsobuje ztrátu pružnosti dásní.

Některé perorálně podávané léky mají vedlejší účinek vedoucí ke snížení produkce slin. Sliny chrání dásně a zuby. Nedostatek slin může způsobit abnormální růst tkáně dásní nebo může bránit v tom, aby se zbytky jídla spláchly do krku. Oba případy mají potenciál vyvolat onemocnění. Pokud si každý den řádně čistíte zuby a používáte zubní nit, a přesto jste zaznamenali počáteční příznaky onemocnění dásní, měli byste vyhledat praktického lékaře, protože patrně trpíte jiným zdravotním problémem.

Příznaky paradentózy

Krvácí vám při čištění zubů dásně? Pravděpodobně to není proto, že na kartáček příliš tlačíte. Je to kvůli počínajícímu zánětu dásní. Pokud jste začali znovu používat zubní nit, může se stát, že nějakou krev uvidíte, protože dásně jsou zprvu trochu podrážděné. Tento jev by však neměl trvat dlouho. Přesto by vaše dásně neměly krvácet pouze v důsledku čištění zubů.

Mezi další příznaky patří nateklé dásně, přetrvávající zápach z úst (nebo nepříjemná pachuť v ústech), kývání zubů a tvorba kapes mezi zuby a dásněmi. Můžete navíc trpět onemocněním dásní, aniž byste viděli příznaky. Záleží na oblasti dásní, která paradentózou trpí. Pravidelné návštěvy zubního lékaře jednou za půl roku pomohou se s touto chorobou vypořádat v samotném zárodku.

Léčba a prevence paradentózy

Prevence paradentózy a zánětu dásní není nijak komplikovaná. Jednoduše řečeno, prevence je nejlepší léčba paradentózy. Pokud chcete podchytit problémy v ústní dutině dříve, než se stanou vážnými, je dobré začít si v rámci celkové ústní hygieny denně kontrolovat ústa. Všímejte si změn barvy nebo vzhledu zubů, dásní, jazyka a tkání. Dodržování postupů na odstranění zubního plaku se můžete paradentóze vyhnout celkem snadno. Musíte si především alespoň dvakrát denně čistit zuby a alespoň jednou denně používat zubní nit. Použití antibakteriální ústní vody po čištění zubů může vyčistit těžko přístupný zubní plak a pokud se vám kolem dásní vytvořily kapsy, vyčistí bakterie a zbytky vody, které v kapsách zůstaly, čímž dásně získají čas, aby se mohly opět stáhnout zpět. Doporučuje se také jednou za půl roku navštěvovat dentálního hygienistu , který zuby vyčistí.

Co s tím, když už onemocněním trpíte a potřebujete s řešením paradentózy pomoci? Zubní lékař vám poradí zubní pasty, které jsou určeny speciálně pro zdraví dásní. S odstraněním zubního plaku může pomoci i elektrický zubní kartáček Oral-B. Pokud situace ještě nedosáhla kritického bodu, skutečně nemusíte dělat nic víc (pokud ovšem věnujete pozornost redukci zubního plaku). Pokud jsou však už kapsy velké a nevrátí se do původního stavu samy, je nutný chirurgický zákrok, který dásním vrátí jejich původní tvar. Léčba těžké paradentózy může také zahrnovat hloubkové čisticí ošetření, tzv. pískování a vyhlazení stěn kořene zubu, při němž dentální hygienista nebo zubní lékař odstraní zubní kámen jak nad, tak pod linií dásní a vyhladí drsná místa na zubních kořenech, kde se hromadí bakterie způsobující zubní plak. Této extrémní situaci se ale vyhnete, pokud budete pravidelně navštěvovat zubního lékaře.