KOJENCI A BATOLATA

Mléčné zuby u dětí

Mléčné zuby u dětí article banner
SDÍLEJTE

Důležitým okamžikem ve vývoji dítěte je, když se objeví první zoubky. Je těžké neradovat se z nového dětského úsměvu. Také to ale znamená, že je třeba začít o dětský chrup pečovat. Protože dobrá ústní hygiena začíná u prvního zubu.

Kdy začnou dětem růst mléčné zuby?

Mléčné zuby se začínají prořezávat od čtvrtého do osmého měsíce věku dítěte. Je třeba o ně denně pečovat, aby byl zajištěn jejich zdravý vývoj. Mléčné zuby mají pro zdraví ústní dutiny dítěte velký význam. Pomáhají držet čelist na místě, což je důležité, protože pod dásněmi rostou trvalé zuby. Vytvářejí také prostor pro trvalé zuby. A jsou důležité při tom, jak se dítě učí žvýkat, smát a mluvit. To znamená, že péče o dětské zuby může mít zásadní vliv na zdraví ústní dutiny i celkové zdraví v dětském i pozdějším věku.

Všech 20 dětských zubů se obvykle prořeže do tří let. Každé dítě však roste svým vlastním tempem. Pokud máte v souvislosti s dobou, kdy se mají prořezat mléčné zuby, nějaké obavy, promluvte si o tom se svým zubním lékařem.

Co byste měli dělat, když se objeví mléčné zuby?

Je možné, že dítě bude plačtivější a neklidnější, když se mu začnou prořezávat zoubky. Je to tím, že kvůli prořezávajícím se zubům jsou dásně bolavé a citlivé. Tyto typické příznaky prořezávání prvních zubů lze zmírnit jednoduchými způsoby, jako např. masírováním čistým prstem, mokrým gázovým tamponem nebo chladivou hračkou, tzv. kousátkem.

Je také na čase začít s čištěním. Zuby se mohou začít kazit ihned po prořezání. Z bezpečnostních důvodů by měl dítěti čistit zuby do 2 let jeho věku dospělý. Pak můžete dítě občas nechat, ať vám „pomáhá.“ Doporučuje se ale, aby rodiče čistili dětem zuby až do 7 let jejich věku.

Jakmile se prořežou první zoubky, začněte s pravidelným čištěním dvakrát denně, z toho jednou jako poslední věc před spaním. Používejte jen velmi malé množství fluoridové zubní pasty, jako je například Oral-B Baby s medvídkem Pú pro děti do 2 let, a dětský kartáček s měkkými vlákny, jako je např. Oral-B Baby s medvídkem Pú pro děti do 2 let. Dítě patrně ještě nebude umět pastu vyplivnout, takže nadbytečnou pastu jen otřete. Spolknutí zubní pasty může způsobit žaludeční nevolnost nebo průjem. Může také vést k fluoróze – bílým skvrnám na dětských zubech způsobeným nadměrným množstvím fluoridu v těle.

Od 3 let věku dítěte lze bezpečně používat elektrický zubní kartáček, jako je například Oral-B 3+ (s postavičkami z Ledového království a Star Wars), pokud čištění zubů provádí rodič.

Kdy s dítětem poprvé navštívit zubního lékaře?

S dítětem byste měli jít k zubnímu lékaři před jeho prvními narozeninami. Návštěva zubního lékaře je však vhodná už po prořezání prvního zoubku. Tím nejen zajistíte zdraví ústní dutiny dítěte a začnete budovat dobré návyky, ale také se můžete poradit, pokud to budete potřebovat.

Dítě můžete připravit na první návštěvu zubního lékaře tak, že si s ním promluvíte o tom, co ho čeká, a řeknete, že se mu to bude líbit. Zkuste dítěti přečíst nějaké dětské knihy nebo mu ukázat film či video s tematikou návštěvy u zubního lékaře. Nacvičte s dítětem široké otevření úst. Při první návštěvě vás zubní lékař patrně nechá držet dítě v křesle na klíně. Zubní lékař zkontroluje, jak se prořezávají první zoubky a jak se vyvíjí čelist dítěte. Prohlédne zuby, zda se nekazí, a vyčistí je.

Jak udržovat dětské zuby zdravé?

Kromě pravidelného čištění dvakrát denně a pravidelných zubních prohlídek je třeba dbát na to, aby dětská strava neobsahovala mnoho cukru. Stejně jako u trvalých zubů přispívá cukr k hromadění zubního plaku a tvorbě zubního kazu. Nejlépe bude, když dítě navyknete pít pouze mléko a čistou vodu, protože koktejly, džusy a limonády obsahují hodně cukru. Pokuste se omezovat podávání sladkých jídel a nápojů před spaním nebo se jim zcela vyhněte. A nedávejte své dítě do postýlky se sladkým nápojem v lahvičce. Dávejte dětem na noc pouze vodu.