DĚTI

Co byste měli vědět o dětských zubech

Image - Co byste měli vědět o dětských zubech article banner
SDÍLEJTE

Pokud chcete, aby měl váš potomek zdravé a čisté zuby a i v budoucnu se vaše dítě vyhnulo problémům spojeným se zubními kazy a zánětem dásní, je třeba ho již od malička vést ke správné ústní hygieně a návykům, které patří k čištění zubů.

Dětské zuby se začínají formovat už před narozením. Už po prvních čtyřech měsících se dásněmi začnou prořezávat první dětské zuby. Rychlost a pořadí růstu jednotlivých zubů se liší, ale obvykle se všech 20 prvních zubů objeví do třetího roku věku.

Druhé, stálé zuby se začínají objevovat kolem šesti let. Tento proces trvá přibližně do věku 21 let. Pro zdravé zuby a dodržování správných návyků v péči o dětskou ústní dutinu nezapomínejte na následující základní preventivní opatření.

Jak pečovat o dětské zuby

  • Omezte příjem cukrů, což pomáhá předcházet zubním kazům.

  • Zajistěte dětem dostatek fluoridu, ať už v pitné vodě nebo formou ošetření u zubního lékaře. Fluorid posiluje zubní sklovinu a brání vzniku zubního kazu. V oblastech, kde pitná voda neobsahuje ideální množství fluoridu, to může znamenat nutnost zařadit fluoridové doplňky. Zda tyto doplňky potřebujete, se zeptejte svého zubního lékaře.

  • Zvažte použití dentálního tmelu. Dentální tmel poskytuje další ochranu před zubním kazem. Vyrábí se z umělé hmoty a zubní lékař jej připevňuje přímo na zuby.

  • Naučte děti pravidelně si čistit zuby a používat zubní nit. Děti a čištění zubů nejdou vždy hladce dohromady. Zkuste udělat z čištění zubů zábavu, podpoříte tím u dětí správnou ústní hygienu. Až do 12 let se doporučuje dětem zuby po čištění také kontrolovat a dočišťovat.

  • Používejte kvalitní zubní kartáček. Zuby vašich dětí v každém věku vyžadují něco jiného, vhodný kvalitní zubní kartáček je však základ. Pokud si sami nejste jisti, zda zuby čistíte správně, sáhněte po elektrickém zubním kartáčku pro děti, který se jejich o ústní dutinu postará.

Péče o dětské zuby

Každý věk dětí s sebou přináší různá úskalí, na která je třeba dbát ohled a počítat s nimi v rámci prevence. Níže jsme pro vás sepsali nejčastější chyby a příčiny vzniku zubního kazu u dětí, a to jak u novorozenců či batolat, tak i u teenagerů. Víte, na co se připravit?

Ústní hygiena a miminka

  • Zubní kaz z dětské lahve: Tomuto častému problému zabráníte tak, že miminku po krmení vždy utřete dásně navlhčenou gázou nebo čistou žínkou. Až se objeví zuby, denně je čistěte fluoridovou pastou v množství o velikosti zrnka hrachu. Dítě také ukládejte do postele s lahví vody místo mléka nebo džusu.

  • Cucání palce: Obecným termínem pro označení různých druhů „cumlání“ je „nevýživové sání“. Patří sem cucání palce nebo prstů a používání dudlíků. Většina současných pediatrů se domnívá, že tyto návyky mají důležité formativní a vývojové funkce, přinejmenším v prvních několika letech věku (asi do čtyř let), a jako takové bychom je měli ignorovat. Panuje však všeobecná shoda, že by měly zmizet před objevením druhých zubů. O podobných návycích u svého dítěte se poraďte se svým zubním lékařem.

  • Bílé skvrny na dětských zubech: Jakmile se objeví první zuby, obvykle kolem šesti měsíců, začněte je denně čistit a domluvte si návštěvu u zubního lékaře, který vám ukáže, jak o dětské zuby pečovat.

Čištění zubů batolat

Strach ze zubního lékaře: Strach ze zubaře je u dětí běžný, je proto dobré se připravit i na takové situace. Při prohlídce dítěti například dovolte, aby vám sedělo na klíně. Bude se cítit bezpečněji.

Potíže při vytváření pravidelných návyků ústní hygieny: Pokuste se zapojit celou rodinu a jděte příkladem. Například si každý den ve stejnou dobu čistěte zuby společně.

Nemocné děti a zuby: Děti občas onemocní a ani vy se pravděpodobně nevyhnete tomu, že doktor vašemu dítěti předepíše antibiotika. Především dlouhodobé užívání antibiotik může mít vliv na zdraví vašich zubů. Před předepsáním léků se proto poraďte se svým dětským lékařem.

Čištění zubů u školních dětí

Slabost pro sladkosti: Nadměrná konzumace sladkých potravin a nápojů ničí zubní sklovinu. Snažte se dětem dávat sladkosti v přiměřené míře a zařaďte do pravidelného jídelníčku zdravé svačiny, například zeleninu, jogurt nebo sýr.

Zranění ústní dutiny při sportu: Děti jsou neposedné živly a často ještě testují své hranice, proto často dojde k úrazu nejen při sportu. Motivujte proto děti k tomu, aby při sportu nosily v ústech chránič zubů, který zuby ochrání při případných nehodách.

Čištění zubů náctiletých

Rovnátka: Ve věku, kdy už dětem narostly druhé zuby, může váš zubní lékař navrhnout jejich srovnání rovnátky. Rovnátka čištění zubů dětí ztěžují, zvyšují pravděpodobnost hromadění plaku a zbytků jídla v hůře dostupných místech. Je proto na místě zvýšit péči o ústní dutinu. Zajistěte, aby si děti správně čistily zuby kolem drátků a pomocí zavaděče zubní nitě odstraňovaly ze zubů všechny zbytky jídla.