Zubní kámen a plak

Zubní kámen: co na něj rozhodně nezkoušejte

Image - Article Hero - Zubní kámen: co na něj rozhodně nezkoušejte article banner
SDÍLEJTE

Zubní kámen je nevítaný, nicméně častý návštěvník ústní dutiny lidí. Nejenže vám hyzdí úsměv, ale ohrožuje zdraví vašich zubů i celého těla. Co všechno má zubní kámen na svědomí, jaké jsou nejčastější praktiky k odstranění zubního kamene a které z nich doma rozhodně nezkoušejte, pokud si zuby nechcete zničit?

Jak vzniká zubní kámen

Vše začíná obyčejným zubním plakem. Měkká, lepkavá vrstva zubního plaku se každý den tvoří na zubech a podél linie dásní. Tento nános je nutné pravidelně odstraňovat, proto se doporučuje čistit si zuby dvakrát denně. Jakmile však svou ústní hygienu začnete zanedbávat, začne se tento měkký, lehce odstranitelný povlak tvrdnout a měnit se v zubní kámen. Zubní kámen už obyčejným zubním kartáčkem neodstraníte.

Proč odstranit zubní kámen

Ze zubního kamene se uvolňují agresivní látky, které dráždí vaše ústa a trpí tak především vaše dásně. Samotný zubní kámen nemusíte cítit, na rozdíl od zubního kazu nezpůsobuje žádnou bolest. Pokud však se zubním kamenem nic neděláte, může vám způsobit nejen oteklé dásně, ale především zánět dásní nebo dokonce paradontózu. Nedávné výzkumy dokonce přináší zprávy o spojitosti onemocnění parodontu s kostnatěním tepen, mrtvicí, cukrovkou, rakovinou nebo předčasnými porody. Stav ústní dutiny má vliv na celkové zdraví člověka, proto se vyplatí o ni náležitě pečovat.

Jak odstranit zubní kámen

Ačkoli nejlepším řešením k odstranění zubního kamene je návštěva vašeho zubního lékaře, mnoho lidí tuto možnost co nejdéle odkládá a často hledá zaručené rady na internetu, jak odstranit zubní kámen doma „přírodní cestou“. Ty vám však kromě zubního kamene většinou odstraní také zubní sklovinu a zničí zuby. Kterým radám se rozhodně vyhněte?

Kyselina citronová nebo ocet

Čištění zubů citronem nebo přikládání citronových plátků na zuby patří k jedné z nejčastějších rad, jak odstranit zubní kámen doma a vyhnout se tak návštěvě zubaře. Po bělení zubů kyselinou citronovou nebo octem zuby vypadají bělejší a hladší z jednoho prostého důvodu. Citron poleptá zubní sklovinu nebo ji rovnou odstraní, proto zuby vypadají bělejší. Takto zničené zuby jsou citlivější a náchylnější k výskytu zubního kazu.

Odstranění zubního kamene sodou

Podobně populární je odstraňování zubního kamene jedlou sodou, sodou bikarbona nebo solí, často také v kombinaci s již zmíněným citronem. Při čištění zubů sodou dochází k abrazi, zuby tedy čistíte mechanickým obrušováním, které je opět částečně poškodí. Kromě poškození zubů si můžete také odřít dásně.

Škrabka na zubní kámen

Škrabku na zubní kámen, kterou má váš zubní lékař, možná dokážete sehnat na internetu. Je ale velmi ostrá a bez znalosti správné techniky ve snaze odstranit zubní kámen vytvoříte vrypy v zubní sklovině, ve kterých se zubní plak (a zubní kámen) bude usazovat mnohem snadněji. 

Jak předejít vzniku zubního kamene

  • Dodržujte správnou ústní hygienu. Čistěte si zuby pravidelně, alespoň 2× denně po dobu minimálně dvou minut. Pokud chcete mít perfektní přehled o své ústní hygieně a čisticích návycích, používejte elektrický kartáček se senzorem polohy spárovaný s aplikací ve vašem telefonu.

  • Používejte kvalitní zubní kartáček. Nejlepších výsledků dosáhnete s elektrickým zubním kartáčkem, který odstraní až o 100 % více zubního plaku než klasický manuální kartáček a pomáhá vám tak udržet si čistá a zdravá ústa.

  • Nezapomínejte na mezizubní prostory. Zubní kartáček na vše nestačí, proto se vám zubní kámen nemusí vyhnout ani v případě, že si zuby čistíte pravidelně. Abyste měli jistotu, že jsou vaše zuby opravdu čisté, naučte se pravidelně používat také zubní nit nebo mezizubní kartáček.