OSTATNÍ

Příčiny a léčba aftů

Image - Article Hero - Příčiny a léčba aftů article banner
SDÍLEJTE

Co jsou afty?

Afty, také známé jako aftózní vředy, vypadají jako malé, kulaté nebo oválné léze, které mají bílé nebo nažloutlé centrum obklopené červeným zbarvením. Afty mají spíše tvar důlku jako kráter, než aby byly vyvýšené jako boule.Opar a afty lze snadno zaměnit. Na rozdíl od oparu nejsou afty nakažlivé a objevují se spíše na vnitřních tkáních úst než na vnějším povrchu rtu (kde se naopak objevuje opar).

Příčiny aftů

Přesná příčiny aftů zůstávají nejisté, ale možné faktory zahrnují alergickou reakci na bakterie v ústech, lehké poranění vnitřku úst v důsledku zubního ošetření nebo špatně sedících zubních pomůcek, potravinové alergie nebo zdravotní problémy, jako jsou celiakie a zánětlivá onemocnění střev.

Jak vypadají afty?

Afty se nejčastěji objevují na vnitřní straně tváří a rtů nebo na spodní straně dásní. Afty obvykle nedoprovází krvácení dásní, takže pokud vám krvácejí dásně, měli byste navštívit zubního lékaře, aby stanovil, zda netrpíte onemocněním dásní. Většina aftů má mírný průběh. Lehké afty jsou menší než tři čtvrtě centimetru a obvykle se po několika týdnech zahojí samy.

Hojení velkých aftózních vředů, tedy takových, které jsou větší než 10 mm, ale může trvat déle než měsíc a mohou po nich zůstat jizvy. Proto je důležité, abyste navštívili svého praktického nebo zubního lékaře, pokud vás afty trápí déle než několik týdnů. Tyto velké vředy jsou nejčastější u mladých dospělých osob po pubertě a je u nich větší pravděpodobnost, že se vrátí, než je tomu u menších vřídků. Starší dospělé osoby jsou náchylnější k herpetiformním lézím, v nichž se desítky malých lézí seskupují dohromady, čímž se vytvoří velký vřed.

Léčba aftů

Ačkoli většina aftů zmizí sama, pokud máte velkou nebo odolnou lézi, zřejmě vám zubní lékař předepíše antibiotickou ústní vodu, mast pro lokální aplikaci na lézi nebo výživový doplněk, je-li možnou příčinou aftu špatná výživa.