OSTATNÍ

Příčiny, příznaky a léčba oparu

Image - Article Hero - Příčiny, příznaky a léčba oparu article banner
SDÍLEJTE

Co je opar

Opar je onemocnění, které způsobuje vir herpes simplex (HSV) a objevuje se jako léze, nevzhledný puchýřek na vnější části rtu. Jakmile se jednou nakazíte, zůstává vir herpes simplex v těle nečinný, opar je pak příznakem propuknutí infekce. 98 % lidí na světě je nositelem viru, opary propuknou ale pouze u jednoho ze tří.

Co způsobuje opar a jak ho poznáte?

Jakmile se jednou nakazíte, infekce tělo nikdy neopustí. Opar se znovu vrací a projevuje, pokud ho něco aktivuje. Recidivu oparu v důsledku HSV může způsobit mnoho faktorů. Většinou je na vině oslabená imunita, horečka, menstruace, stres nebo dokonce pobyt na slunci. Protože se opar často objevuje na vnější straně úst, nesouvisí se zánětem dásní, i když lidé s HIV nebo jiným typem imunitní nedostatečnosti jsou vystaveni zvýšenému riziku zánětu dásní a dalších infekčních onemocnění.

Jaký je rozdíl mezi oparem a aftem

Jako afty označujeme vřídky, které se mohou vyskytnout kdekoli uvnitř v ústní dutině a nesouvisí s virem HSV. U zdravých lidí afty obvykle vymizí během sedmi až deseti dnů. Příčina vzniku aftu není známá, častěji se ale objevuje u jedinců se sníženou imunitou nebo následkem hormonálních výkyvů nebo stresu a často souvisí také s nedostatkem vitamínu B, kyseliny listové a železa.

Také opar může mít na svědomí oslabená imunita. Přenáší se dotekem přes kůži, proto se opar může objevit prakticky kdekoli. Výjimkou není opar na jazyku, opar v nose nebo dokonce v oku.

Léčba oparu

Lidem s HIV nebo jinými chronickými onemocněními, kteří mají opar, může ke zmírnění příznaků pomoci lokálně aplikovaný lidokain nebo benzylalkohol. Pokud jste náchylní k oparu v důsledku HSV, může vám lékař předepsat antivirotika.

Pokud je váš opar extrémně bolestivý, můžete užívat acetaminofen, ibuprofen nebo aspirin, které vám přinesou úlevu, nebo můžete na bolavé místo přikládat teplé nebo studené obklady. Vyvarujte se trhání nebo mačkání boláku.

Důležitá poznámka: Dětem aspirin na léčbu oparů nepodávejte. Může to způsobit Reyeův syndrom, což je vzácné, ale potenciálně smrtelné onemocnění.