OSTATNÍ

Příčiny a pomoc při bolesti zubů

Image - Příčiny a pomoc při bolesti zubů article banner
SDÍLEJTE

Co způsobuje bolest zubů?

Bolest zubů jste už pravděpodobně někdy zažili, ať už to bylo od viklajícího se zubu, neprořezaného zubu moudrosti nebo citlivosti, když kousnete do zmrzliny nebo horké brambory. Pokud si všimnete, že vás zub bolí soustavně déle než den nebo dva, navštivte zubního lékaře. Zřejmě budete potřebovat ošetřit. Zubní kaz způsobuje bolest i dětem, takže zde platí stejná pravidla. Pokud si vaše dítě stěžuje na přetrvávající bolest zubů, přesuňte termín příští návštěvy zubního lékaře na co nejbližší možnou dobu. Okamžitě navštivte zubního lékaře, pokud bolest zubů, která trápí vás nebo vaše dítě, doprovází horečka nebo máte-li potíže s dýcháním či polykáním.

Příčiny bolesti zubů

Bolesti zubů mají mnoho příčin od onemocnění dásní až po svírání čelistí, ale bolest zubů může způsobovat také citlivost zubních kořenů. Zubní kořen tvoří spodní dvě třetiny zubu a je obvykle vnořen do čelisti. Když se ale objeví onemocnění dásní, bakterie, které toto onemocnění způsobují, mohou také zapříčinit řídnutí kosti kolem kořene zubu. Kombinace řídnoucí kosti a ustupujících dásní způsobuje, že se odhaluje více kořene zubu. Pokud kořen nechrání zdravé dásně a zdravá kost, je často citlivý na teplé, studené a kyselé potraviny. V některých případech je citlivost tak závažná, že vás nutí, abyste se velmi teplým, studeným nebo kyselým jídlům vyhýbali.

Co pomáhá na bolest zubů

Než se však dostanete k zubnímu lékaři, můžete ke zmírnění bolesti zubů podniknout určité kroky.

  • Pomocí zubní nitě pečlivě odstraňte veškeré zbytky potravy uchycené mezi zuby nebo podél linie dásní, které by mohly způsobovat bolest. Pokud bolestí zubů trpí vaše dítě, s důkladným čištěním zubní nití mu pomozte.

  • Pečlivě si vypláchněte ústa teplou vodou a pak ji vyplivněte. Tím se mohou vypláchnout také částečky jídla, které by mohly působit bolest zubů.

  • Zkuste volně prodejné léky proti bolesti.

  • Vyzkoušejte volně prodejný lék pro lokální tlumení bolesti s benzokainem, který můžete aplikovat přímo na bolestivou oblast. Nedávejte si však aspirin nebo jiné léky proti bolesti přímo na dásně nebo do zubů – pálilo by vás to.

Pomoc při bolesti zubů

Pokud není odhalení kořene vážné, zkuste použít speciální zubní pastu určenou pro citlivé zuby, která obsahuje fluorid a jiné minerály. Fluorid a minerály pomohou odhalený kořen posílit a snížit jeho citlivost.

Nejlepším způsobem, jak zvládnout přecitlivělost kořenů a zabránit onemocnění dásní, je dodržování pravidelné ústní hygieny, a to čištění zubů dvakrát denně a každodenní používání zubní nitě. Vyzkoušejte měkký zubní kartáček, abyste se vyhnuli podráždění dásní, což by mohlo zvýšit riziko odhalení kořenů a způsobit jejich citlivost.