ROVNÁTKA

Předčasné sundávání rovnátek

Image - Article Hero - Předčasné sundávání rovnátek article banner
SDÍLEJTE

Sundávání rovnátek

Rovnátka vám pomohou srovnat zuby a vytvoří hezký úsměv, ale spousta lidí je chce co nejrychleji sundat. Existuje několik věcí, které můžete udělat, aby byla vaše ústa čistá a rovnátka mohla plnit svůj účel.

Předčasné sundávání rovnátek

Mezi věci, které můžete udělat, abyste co nejrychleji sundali rovnátka, patří:

 • Udržujte čistou ústní dutinu: 

  Lepší ústní hygiena může zubům umožnit posunout se do správné polohy rychleji a dobu nošení rovnátek tak zkrátit.

 • Krájejte tuhé potraviny: 

  Krájejte potraviny jako syrové ovoce a zeleninu a chléb s tvrdou kůrkou na kousky, abyste snížili tlak na rovnátka při jídle.

 • Kousejte jen jídlo: 

  Kousání do předmětů, jako jsou pera a brčka, může rovnátka poškodit a vést k častějším návštěvám ortodontisty.

 • Nevysunujte zuby: 

  Aktivity jako kousání nehtů a hraní si s gumičkami mohou prodloužit dobu, po kterou rovnátka musíte nosit. Těchto zlozvyků spojených s nervozitou se zbavte.

 • Nejezte tvrdá, lepkavá nebo přeslazená jídla a nepijte perlivé nápoje: 

  Vyhněte se jídlům, jako jsou pražená kukuřice, ořechy, brambůrky, žvýkačky, karamely a sušenky. Nekousejte kostky ledu a nepijte sodovku. Všechny tyto věci mohou poškodit rovnátka a/nebo způsobit zubní kaz.

Otázky týkající se ústní hygieny po sundání rovnátek

Jak dlouho sundávání rovnátek trvá? Asi hodinu.

Dozvím se předem, že se mi budou sundávat rovnátka? Zřejmě ano. Váš ortodontista vám při poslední úpravě s největší pravděpodobností řekl, že očekává, že při příští návštěvě se vám budou moci rovnátka sundat. Jedná se nicméně pouze o optimistický odhad – pokud se vaše zuby mezi jednotlivými návštěvami nečekaně nebo nedostatečně posunou, je možné, že se sundání rovnátek odloží.

Bude to bolet? Ne. Při sundávání rovnátek sice ucítíte menší tlak, ne však bolest. Vaše nová retenční (stabilizační) rovnátka nicméně mohou trochu bolet.

Co mám očekávat? Ortodontista pomocí kleští odstraní všechny zámky, důkladně seškrábe lepidlo, očistí zuby od jeho zbytků a vytvoří formu pro nová retenční (stabilizační) rovnátka.

Jak budou moje zuby vypadat? To, jak budou vaše zuby vypadat, zcela závisí na tom, jak dobře jste se o ně během nošení rovnátek starali. Mohou vypadat perfektně, pokud jste o ně dobře pečovali, nebo mohou být zbarvené žlutým zubním kamenem a skvrnami nazývanými „bílé jizvy“, pokud jste ústní hygienu zanedbávali.

Co bude dál? Neočekávejte, že už nebudete muset ortodontistu dále navštěvovat – téměř všichni pacienti musí po sundání fixních rovnátek nosit retenční (stabilizační) rovnátka, která zuby udržují v nové poloze. Mnoho ortodontistů v současnosti doporučuje nosit retenční (stabilizační) rovnátka po mnoho let a někdy už napořád, aby se zabránilo pomalému odsunu zubů ze správné polohy.

Jak mám pak o zuby pečovat? Počkejte alespoň měsíc, než podstoupíte jakýkoliv typ bělení. Nově odkrytá sklovina tak bude mít čas na zotavení a nebude tak citlivá. Vaše zuby a dásně budou zpočátku trochu citlivé. Nezačínejte se hned ládovat křupavými a tuhými jídly, která jste měli do té doby zapovězená – přidávejte je do svého jídelníčku pozvolna. Naplánujte si čištění zubů u zubního lékaře – v posledních několika letech byly pravděpodobně některé zubní partie zanedbávány (i když díky pečlivé ústní hygieně se tomu dalo z velké části předejít).