DOSPĚLÍ

Vsazování zubního implantátu

Image - Article Hero - Vsazování zubního implantátu article banner
SDÍLEJTE

Jak fungují zubní implantáty

Pokud vám chybí jeden nebo více zubů a nechcete mít můstek nebo plnou či částečnou zubní náhradu, můžete se svého zubního lékaře zeptat, zda by ve vašem případě nebyl vhodným řešením zubní implantát.

Zubní implantáty jsou přirozenější náhradou zubů než protézy, protože se jedná o umělé zuby, které jsou připevněny přímo k čelisti. Aby u vás bylo možné použít zubní implantáty, musíte být zdraví (až na chybějící zuby) a musíte mít plně vyvinutou a zdravou čelist – zdravé dásně a zdravá čelist jsou nezbytné k tomu, aby měly implantáty dobrou oporu.

Jak vypadají zubní implantáty?

Zubní implantáty jsou spíše jako přirozené zuby než zubní náhrady. Zubní implantát vypadá jako váleček nebo šroubek a slouží jako umělá náhrada kořene chybějícího zubu. Implantáty jsou vyrobeny z titanu nebo jiného materiálu, který po připevnění k čelisti a dásním nezpůsobuje nežádoucí reakci.

Vsazování zubního implantátu

Pokud jste zdraví a váš zubní lékař rozhodne, že jste vhodným kandidátem pro použití implantátu, naplánuje se zákrok buď přímo v zubní ordinaci v lokální anestezii nebo v nemocnici v celkové anestezii, a to v závislosti na konkrétních potřebách pacienta a náročnosti požadovaného chirurgického zákroku.

Proces vsazování zubního implantátu trvá několik měsíců a má tyto tři fáze:

  • Vsazení implantátu. Nejdříve podstoupíte chirurgický zákrok, při němž se vám implantát vsadí do čelisti, kde se překryje tkání dásně a nechá se tři až šest měsíců začleňovat do čelisti.

  • Připevnění podpěry (nadstavby). Zubní lékař připevní k implantátu podpěru, okolo které může narůst dásňová tkáň. V některých případech se implantát a podpěra připevňují současně. Bez ohledu na to, zda jsou či nejsou připevněny současně, kombinace implantátu a podpěry slouží pro ukotvení náhradního zubu.

  • Nasazení korunky. Zubní lékař připevní k podpěře implantátu na míru upravenou korunku.

Jak dlouho trvá vsazení zubního implantátu?

Nezapomínejte, že procedura vsazování zubních implantátů trvá několik hodin a zřejmě bude nutné provést více než jeden zákrok. Takže každý, kdo je vystaven zvýšenému riziku infekce, by si měl použití zubních implantátů dobře rozmyslet a případně zvolit jinou variantu.

Pokud jste zdraví a podstupujete vsazování zubních implantátů, dbejte na to, abyste dodržovali pokyny zubního lékaře v oblasti ústní hygieny, kterou by mělo tvořit čištění zubů dvakrát denně a každodenní používání zubní nitě – dodržujte tyto zásady, aby byly vaše nové zuby čisté a zdravé.

Zubní implantáty versus zubní náhrady

Mezi výhody, které mají zubní implantáty v porovnání se zubními náhradami, patří přirozenější schopnost jíst a mluvit a také odpadá nutnost si zubní náhrady sundávat nebo se starat o jejich opravu. Je však důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře, abyste se ujistili, že jsou implantáty v dobrém stavu, a dodržovat pravidelnou ústní hygienu, kterou by mělo tvořit čištění zubů dvakrát denně a každodenní používání zubní nitě.

Mám si nechat udělat zubní implantát?

Zubní implantáty však nejsou dobrou volbou pro každého. Pro použití zubních implantátů nejsou vhodnými kandidáty těhotné ženy a osoby s chronickým onemocněním nebo potlačenou imunitní reakcí (vzhledem ke zvýšenému riziku infekce během chirurgického zákroku), děti (protože se jejich čelisti stále vyvíjejí) a lidé, kteří skřípou nebo zatínají zuby (tento návyk může vyvíjet na implantáty příliš velký tlak).