DOSPĚLÍ

Dočasná částečná zubní náhrada a trvalá zubní náhrada

Dočasná částečná zubní náhrada a trvalá zubní náhrada article banner
SDÍLEJTE

Co je dočasná částečná zubní náhrada?

Pokud vám byly vytrženy zuby v důsledku zubního kazu nebo onemocnění dásní a čekáte na trvalou zubní náhradu, zubní lékař vám zřejmě navrhne dočasnou nebo „okamžitou“ zubní náhradu. Jedná se o zubní náhradu, kterou můžete nosit první dva až tři měsíce po vytržení zubu. Dočasné zubní náhrady mohou být zvláště užitečné pro osoby s citlivými zuby a dásněmi. Pacient nemusí být po dobu, kdy se hojí, bez zubů a všechny zbývající citlivé zuby jsou vystaveny menšímu tlaku při žvýkání jídla.

Vytvoření dočasné zubní protézy může vyžadovat čtyři až pět návštěv zubního lékaře ještě před vytržením zubů. Dočasné zubní náhrady jsou vyrobeny v podstatě stejnou technikou jako trvalé zubní náhrady, ale protože se vyrábějí ještě před zákrokem, nelze přesně říct, jak budou vaše ústa po vytržení zubů vypadat. Formy pro běžné zubní náhrady se naproti tomu vyrábějí, jakmile se po vytržení zubů zahojí dásně, což trvá asi šest až osm týdnů. Během této doby se tkáně dásní zmenší, takže se změní i to, jak dočasné zubní náhrady sednou v ústech.

Cena dočasné zubní náhrady

S dočasnou zubní protézou jsou spojeny dodatečné náklady, ale pokud se snažíte určit, kolik zubní náhrada stojí a jak ji zaplatit, pamatujte, že máte několik možností.

Většina zubních lékařů akceptuje běžné typy platebních karet a někteří nabízejí finanční plány, které pacientům umožňují splácet velké zákroky, jako je trhání zubů a zubní náhrady, nízkými měsíčními splátkami rozloženými v čase. Na možnosti úhrady se zeptejte svého zubního lékaře. Pokud předem víte, že si chcete nechat udělat zubní náhradu, můžete si ukládat peníze stranou na flexibilní výdajový účet nebo na spořicí účet, který vám následně pomůže náklady pokrýt. Dočasné zubní náhrady stojí více než běžné zubní náhrady, protože na jejich přípravu je potřeba více času.

Mají ale několik předností, díky kterým se mohou vyplatit. Hlavní výhodou dočasné zubní náhrady je to, že po vytržení zubů nemusíte chodit na veřejnost s bezzubými ústy. Nasazení dočasné zubní náhrady i vytržení zubů proběhne při jedné návštěvě, takže náhrada pak slouží jako obvaz k zastavení krvácení a ochraně dásní. Pokud máte dočasnou zubní náhradu, můžete jí hned začít přizpůsobovat svou řeč.

Dočasná zubní náhrada se nehodí pro každého. Odradit vás může její cena nebo vám může zubní lékař doporučit, abyste ji nevolili kvůli vašemu celkovému zdravotnímu stavu a zdraví ústní dutiny.

Co je trvalá zubní náhrada?

Pokud to bude jen trochu možné, budou se zubní lékaři snažit zuby netrhat a zachovat vám přirozené zuby. Trvalé zubní náhrady jsou však někdy jediným způsobem, jak zajistit, aby zuby vypadaly dobře a usnadnilo se vám jedení a mluvení.

Postup při pořizování trvalé zubní náhrady

Získání celkové trvalé zubní náhrady trvá asi tři až šest týdnů. Proces výroby zubní protézy zahrnuje několik návštěv zubního lékaře a postup je následující:

 • Otisky:

   Zubní lékař vytvoří několik otisků čelisti a změří prostor v ústech.

 • Forma:

  Zubní lékař vytvoří z vosku nebo plastu formu v přesném tvaru protézy, kterou můžete vyzkoušet a podle které lze provést jakékoliv úpravy barvy, tvaru a uložení, než se stálá zubní náhrada vyrobí.

 • Odlití:

  Odlije se finální protéza a podle potřeby se upraví.

Jakmile poprvé stálou zubní náhradu dostanete, zubní lékař vám zřejmě doporučí, abyste ji nosili 24 hodin denně, a to i během spánku, protože je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak určit, zda existují nějaká místa, která je třeba upravit. Je důležité hned na začátku zajistit, aby náhrada správně seděla, protože špatně sedící zubní náhrada může dráždit dásně.

Jakmile si na zubní náhradu zvyknete, můžete si ji na noc sundat, abyste mohli normálně stimulovat dásně jazykem a slinami, což pomáhá udržovat tkáň dásní zdravou.

Dočasná versus trvalá zubní náhrada – výhody a nevýhody

Jednou z hlavních nevýhod dočasné zubní protézy je, že se vyrobí předem a nasadí se okamžitě po vytržení poškozených nebo zkažených zubů, takže nebude přesně sedět. Proto je možné, že ji bude nutné častěji upravovat, aby dobře seděla. Měla by se tedy považovat opravdu pouze za dočasné řešení, dokud nebude připravena trvalá zubní náhrada.

Nějakou dobu může trvat, než si na dočasnou – případně trvalou – zubní náhradu zvyknete. Nemějte obavy, pokud vám zubní náhrada bude zpočátku připadat volná - vaše lícní a jazykové svaly se jí musí nejprve přizpůsobit. Nemějte také obavy, pokud budete mít v ústech větší množství slin než obvykle nebo pokud si všimnete mírné bolesti nebo podráždění. Tyto problémy se obvykle vyřeší samy. Pokud však máte při nošení zubní náhrady velmi nepříjemné pocity a nezlepšuje se to, navštivte zubního lékaře a nechte si ji upravit.

Můžete se také rozhodnout, že si necháte dočasnou zubní náhradu upravit, aby lépe seděla a mohli jste ji používat jako trvalou. Nebo si ji můžete nechat jako náhradní řešení pro případ, že se vaše trvalá zubní náhrada ztratí nebo poškodí. Pokud je třeba zubní náhradu opravit nebo upravit, musí se poslat do laboratoře, kde na ní pravděpodobně budou pracovat do druhého dne.

Kdy jsou zubní náhrady nezbytné?

Ne každý potřebuje kompletní trvalou zubní náhradu. Mezeru vzniklou na místě jednoho nebo více chybějících zubů vyplní zubní můstek. Další možností náhrady chybějících zubů je snímatelná částečná zubní náhrada. Existuje několik důvodů, proč o snímatelné částečné zubní náhradě uvažovat. Částečná zubní náhrada může zlepšit nejen vzhled, ale i zdraví ústní dutiny tím, že udrží zbývající zuby na místě. Pokud se rozhodnete pro zubní můstek, zubní lékař vám na zuby po obou stranách mezery, která se má přemostit, nasadí na míru vyrobené korunky. Ke korunkám se připevní falešný zub (nebo zuby) nazývaný pontik, který chybějící zub (nebo zuby) nahradí.

Podle svých potřeb v oblasti péče o zdraví ústní dutiny si můžete vybrat částečnou zubní náhradu, která je snímatelná, nebo můstek, který je však trvale zacementován. Existují tři hlavní druhy můstků, které se hodí pro nejrůznější případy obnovy zubů:

 • Tradiční můstek:

  U tohoto druhu se nasazují na zuby, které sousedí s mezerou po chybějícím zubu, korunky.

 • Konzolový můstek: 

  Tento druh můstku se používá, pokud máte zuby pouze na jedné straně mezery po chybějícím zubu (chybějících zubech).

 • Marylandský můstek:

   Tento druh můstku tvoří porcelánový zub (nebo zuby) v kovové konstrukci s výběžky, které se nalepí k existujícím zubům.

Aby pro vás měl zubní můstek co největší přínos, je třeba dobře pečovat o zdraví zbývajících okolních zubů. Dodržujte proto pravidelnou ústní hygienu, kterou by mělo tvořit čištění zubů dvakrát denně a každodenní používání zubní nitě. Pokud dodržujete dobrou ústní hygienu a pravidelně navštěvujete zubního lékaře, částečná zubní náhrada může vydržet 5 až 15 let.