OSTATNÍ

Co je zubní můstek?

Co je zubní můstek? article banner
SDÍLEJTE

Co je zubní můstek?

Pokud dojde k vypadnutí zubu, zřejmě vám zubní lékař doporučí nasazení zubního můstku. Při nasazování můstku se zuby po obou stranách mezery pokryjí korunkami, ke kterým se pak připevní umělý zub (tzv. pontik).

Jen máloco má větší dopad na zdraví chrupu a vzhled člověka jako ztráta jednoho nebo více zubů. Pokud chybí jeden nebo více zubů, zbývající zuby mohou putovat ze své pozice, což může vést ke změně skusu, ztrátě dalších zubů, zubnímu kazu a onemocnění dásní.

Druhy zubních můstků

Zubní můstky mají řadu výhod pro osoby, kterým chybí zuby v důsledku onemocnění ústní dutiny, zlomenin nebo zranění. Pokud dodržujete dobrou ústní hygienu a pravidelně navštěvujete zubního lékaře, pevný zubní můstek může vydržet přibližně 10 let.

Zubní můstek se skládá ze zubních korunek na obou stranách můstku, které slouží k upevnění zubu, a umělého zubu (nebo zubů) mezi nimi. Existují tři hlavní druhy zubních můstků:

  • Tradiční můstek: 

    Jedná se o nejběžnější druh a obvykle se vyrábí z keramiky nebo porcelánu taveného na kov.

  • Konzolový můstek: 

    Tento druh můstku se používá v případech, kdy jsou zuby pouze na jedné straně mezery, kam se můstek umisťuje.

  • Marylandský adhezivní můstek: 

    Tento druh můstku tvoří porcelánový zub (nebo zuby) v kovové konstrukci s výběžky, které se nalepí k existujícím zubům.

Bez ohledu na to, jaký druh můstku máte, závisí jeho úspěšnost částečně také na zdraví zbývajících okolních zubů. A právě zde je důležitá pravidelná ústní hygiena, kterou by mělo tvořit čištění zubů dvakrát denně a každodenní používání zubní nitě. Pro účinné čištění okolí můstku používejte zubní kartáček s měkkými vlákny nebo prostředek na čištění mezizubních prostor a zvolte zubní nit určenou k čištění okolí můstků

Nasazování zubního můstku

Zubní lékař nejprve připraví zuby po obou stranách mezery na nasazení korunek a vytvoří otisk celé této oblasti. Poté umístí do ústní dutiny dočasný nebo přechodný můstek vyrobený z plastu nebo kovu. Při následné návštěvě zubní lékař odstraní dočasný můstek a poté nasadí, upraví a zacementuje pevný můstek.