DOSPĚLÍ

Lepidlo na zubní protézu

Image - Lepidlo na zubní protézu article banner
SDÍLEJTE

Co je fixační krém na zubní náhradu?

Fixační krém na zubní náhradu je netoxický materiál rozpustný ve vodě, který se nanáší mezi zubní náhradu a tkáně v ústech a podporuje normální fyziologické síly, které drží zubní náhradu na místě. Může být ve formě krému i prášku a snižuje pohyb a prokluzování zubní náhrady při činnostech, jako je jídlo, mluvení, smích, kašel nebo kýchání.

Jak funguje fixační krém na zubní náhradu?

Zubní náhrady "se přilepí" ke tkáni, protože sliny přilnou jak k protéze, tak ke tkáni. Fixační krém skvěle přilne k oběma povrchům, čímž zlepšuje fixaci zubní náhrady. Zubní náhrada také „drží pohromadě“ s tkání, protože odtržení brání vrstva slin mezi tkání a zubní náhradou. Koherence fixačního krému na zubní náhradu je mnohem větší než koherence slin. Složení komerčně dostupných fixačních krémů na zubní náhradu se u jednotlivých produktů liší, ale všechna se vyznačují výrazně zvýšenou koherencí a přilnavostí v přítomnosti slin nebo vody.

Někteří nositelé zubních náhrad zjišťují, že použití fixačního krému maximalizuje jejich spokojenost s trvalou zubní náhradou.

Mezi výhody používání fixačního krému na zubní náhradu patří:

  • Větší spokojenost. Fixační krém na zubní náhradu může zlepšit stabilitu, díky čemuž získáte pevnější skus.

  • Větší bezpečnost. Fixační krém pomáhá chránit zubní náhradu před vyklouznutím a může být obzvláště užitečné, pokud trpíte suchem v ústech, které přilnavost zubní náhrady snižuje.

  • Větší odolnost. Pokud často promlouváte na veřejnosti nebo zpíváte, oceníte pocit jistoty, který s fixačním krémem na zubní náhradu získáte.

Přestaňte používat fixační krém na zubní náhradu, pokud...

Někteří lidé by fixační krém na zubní náhradu neměli používat. Pokud vám zubní náhrada nesedí a zjistíte, že k jejímu udržení v ústech potřebujete více fixačního krému, měli byste krém přestat používat, dokud nenavštívíte zubního lékaře. Fixační krém přestaňte používat také v případě, když budete mít dojem, že na něj máte alergickou reakci, nebo pokud budete mít potíže dodržovat pravidelnou ústní hygienu podle pokynů zubního lékaře.

Fixační krém na zubní náhradu nepoužívejte, pokud:

  • Máte špatně padnoucí zubní náhradu.

  • Máte v ústech otevřené rány nebo bolavá místa.

  • Máte zubní náhradu, kterou v poslední době nezkontroloval zubní lékař.

  • Nemůžete nebo nebudete dodržovat odpovídající ústní hygienu a čištění zubní náhrady.

  • Víte o tom, že máte alergii na některou složku produktu.

Pokud vám zubní náhradu v poslední době nezkontroloval zubní lékař, budete zřejmě potřebovat novou. Vaše čelist se totiž časem mění a zmenšuje, takže nečekejte, že stejnou zubní náhradu budete nosit už napořád.

Více informací o zubních náhradách najdete na www.dentureliving.com