ROVNÁTKA

Rovnátka pro dospělé

Rovnátka pro dospělé article banner
SDÍLEJTE

Mnoho lidí si rovnátka spojuje se základní školou, ale jejich nošení v dospělosti se stává stále běžnější. Téměř 20 % nositelů rovnátek jsou dospělí. Důvodem je především nárůst subtilnějších a méně viditelných možností, jako jsou keramická rovnátka a neviditelná rovnátka Invisalign.

Proč se dospělí rozhodnou nosit rovnátka?

Zuby se mohou s věkem posouvat – kvůli zranění, tlačení jazyka mezi zuby nebo přirozenému růstu – a někteří dospělí zjistí, že jejich dříve rovné zuby se pokřiví a začnou se těsnat. Mohou začít pociťovat bolest čelisti, mít potíže správně si vyčistit zuby nebo jim prostě jejich úsměv přestane připadat atraktivní.

Jiní dospělí dostanou rovnátka, protože měli křivé zuby vždycky, ale jejich rodiče si nemohli dovolit jim v dětství rovnátka pořídit. Další skupinou jsou pak lidé, kteří říkají, že se k tomu dostali teprve nyní nebo že chtějí mít rovnější zuby kvůli nové profesi.

Celkově vzato považuje mnoho dospělých rovnátka za investici, která stojí za to – výměnou za několik let znepříjemněných jejich nošením si pak budou užívat desítky let s rovnými zuby.

Rovnátka jsem nosil/-a už jako dítě. Proč je zase potřebuji?

Když stárneme, zuby se nám posunují a některým lidem se posunují víc než ostatním. Pokud jste nenosili retenční (stabilizační) rovnátka tak často, jak vám doporučil ortodontista, nebo máte prostě smůlu s přirozeným růstem čelisti, vaše zuby se mohou vrátit do své původní polohy. Odborníci na ortodoncii také nedávno zjistili, že retenční (stabilizační) rovnátka by se měla nosit mnohem déle, než doporučovali v předchozích desetiletích. V některých případech dokonce neustále, aby se zabránilo pohybu zubů. To bohužel znamená, že i dospělí, kteří byli v dětství vzornými pacienty, mohou rovnátka opět potřebovat.

Existují nějaké nevýhody nošení rovnátek v dospělosti?

Ačkoliv rovnátka mohou být účinná v každém věku, v dospělosti může trvat déle, než se dosáhne stejných výsledků. Kromě toho většina pojišťoven neproplácí rovnátka pro pacienty starší 18 let.