Bělení zubů

Co očekávat od bělení zubů

Co ocekavat od beleni zubu article banner
SDÍLEJTE

Bílý úsměv působí přitažlivě, upraveně a profesionálně. Není divu, že ve snaze udržet si krásné bílé zuby trh zaplavila spousta výrobků i babských rad, jak si vybělit zuby a jak si bílý úsměv udržet. Ne všechny jsou však pro vaše zuby vhodné, bělení zubů u zubního lékaře zas bývá často nákladné. Víte, co všechno bělení zubů obnáší, co od něj čekat a na co se připravit, než se pro něj rozhodnete?

Bělení zubů se zpravidla provádí 2 způsoby:

Mechanické bělení zubů

Mechanické bělení spočívá v postupném obrušování povrchu zubů. Za tento typ bělení ale zaplatíte vysokou cenou – svou zubní sklovinou, která se při čištění poškodí. Zubní sklovina chrání vaše zuby. Po jejím odstranění jsou vaše zuby citlivější a náchylnější k napadení zubním kazem, proto se tento typ bělení zubu nedoporučuje.

Chemické bělení zubů

Pro bělení zubů chemickým způsobem se většinou používá peroxid vodíku. Každý chrup reaguje na peroxid jinak, proto je důležité hned neočekávat zářivý úsměv filmové hvězdy.

Peroxid zuby účinně bělí, aniž by je poškodil. Při bělení pronikne hlouběji do zubu až do části, kterou nazýváme dentin. Právě dentin totiž udává barvu, kterou mají naše zuby na povrchu. Jakmile k němu látka pronikne, obarvuje usazené pigmenty a zanechává tak sklovinu nepoškozenou.

Bělení zubů v profesionální zubní ordinaci

Pokud se rozhodnete podstoupit bělení zubů v ordinaci zubního lékaře, výsledky se nejspíš dostaví rychleji než byste jich dosáhli bělením doma. Pokud si však myslíte, že vám v ordinaci zuby vybělí kdykoli na počkání, jste na omylu.

Předtím, než dojde na bělení zubů, u svého lékaře podstoupíte zdravotní prohlídku. Ten vám odstraní veškeré nečistoty, zubní plak a zubní kámen. Teprve když jsou vaše zuby dokonale čisté, můžete podstoupit bělení.

Procedura se považuje za bezpečnou, ačkoliv můžete na zubech a dásních vnímat určitou citlivost, která však brzy po zákroku odezní, nejdéle však po dvou dnech. Při ordinačním bělení zubů nanese zubní lékař přímo na zuby bělicí činidlo a pro urychlení může použít laser nebo jiné specializované přístroje. Určitý výsledek se dostaví už napoprvé, ale pro dosažení co nejlepšího účinku budete zřejmě potřebovat více než jedno ošetření. Ordinační bělení zubů obvykle trvá 30 až 60 minut a stojí většinou 10-25 000 korun.

Jak dlouho vám bílé zuby vydrží?

Částečně to závisí na vašich návycích. Bezprostředně po ošetření se doporučuje dodržovat tzv. bílou dietu, tedy vyvarovat se konzumaci veškerých „barevných“ potravin a nápojů, které by vaše zuby mohly znečistit. Pokud chcete, aby vám zuby vydržely bílé co nejdéle, měli byste se vyvarovat kouření a nadměrné konzumace kávy a čaje.

Proceduru bělení zubů můžete znovu absolvovat nejdříve za rok. Jak často ji budete potřebovat ale záleží na tom, jak dobře se o své zuby staráte. Bílých zubů totiž nejlépe docílíte pravidelnou péčí o ústní dutinu. Se správným přístupem k čištění zubů vám efekt, který vám bělení zubů přinese, může vydržet i několik let. U silných kuřáků se naopak můžete na svůj původní odstín dostat už po půl roce.

Jak pečovat o ústní dutinu, aby vám bílé zuby vydržely?

Čistěte si pravidelně zuby 2x denně kvalitním zubním kartáčkem. Nejvíce se můžete spolehnout na elektrický kartáček. Ten odvede většinu práce za vás a efektivně vás zbaví zubního plaku a dalších nánosů. Doporučuje se také pravidelně používat zubní nit a mezizubní kartáčky a v neposlední řadě pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře.